| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Postój i parkowanie > Czy przy sprzedaży miejsca parkingowego trzeba zapłacić 7%, czy 22% VAT?

Czy przy sprzedaży miejsca parkingowego trzeba zapłacić 7%, czy 22% VAT?

Prawidłowe jest stanowisko, że kupując mieszkanie z miejscem parkingowym powinniśmy zapłacić 7% VAT od całej wartości transakcji. Natomiast jeżeli kupowalibyśmy tylko samo miejsce parkingowe, to stawka VAT powinna wynosić 22%.

Ta kwestia jest przedmiotem wielu sporów podatników z fiskusem. Na szczęście podatników bronią konsekwentnie w tej kwestii sądy administracyjne.

Zobacz również: Powrót podatku ekologicznego

Przykładowo Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 15 września 2010 r. (sygn. III SA/Wa 891/10) uznał, że sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z prawem do korzystania z wyodrębnionego miejsca parkingowego znajdującego się w danym budynku podlegać będzie jednej stawce podatku od VAT, która jest właściwa dla lokalu mieszkalnego - tj. stawce 7% zgodnie z treścią art. 41 ust. 2 oraz art. 41 ust.12 -12c ustawy o VAT.

Sąd podkreślił, że taka interpretacja dotyczy sytuacji łącznej sprzedaży - stanowiącego odrębną nieruchomość lokalu mieszkalnego oraz powiązanego z własnością tego lokalu prawa do wyłącznego korzystania z określonej powierzchni (wydzielonego, zwykle liniami poziomymi, miejsca postojowego) znajdującej się w części budynku i stanowiącej współwłasność wszystkich właścicieli mieszkań.

W tym przypadku nie było możliwości nabycia (a więc i zbycia) lokalu mieszkalnego bez prawa do korzystania z miejsca postojowego.

Polecamy: serwis VAT

Miejsce postojowe nie było tu zatem przedmiotem odrębnej własności i samodzielnym przedmiotem obrotu więc zastosowanie znalazła tu stawka VAT właściwa dla sprzedaży lokali i budynków mieszkalnych, czyli 7%.

Chodziło konkretnie o budynki zaliczane, zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych, do grupy 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe.

Zobacz również: Rejestracja używanego samochodu

Wyodrębnione miejsca postojowe nie mogą być bowiem przedmiotem odrębnej umowy sprzedaży, gdyż nie stanowią samodzielnych lokali użytkowych ze względu na fakt, że nie stanowią wydzielonych trwałymi ścianami izb w obrębie budynku

Natomiast gdyby sprzedawano odrębnie miejsce parkingowe lub garaż – stanowiące samodzielny przedmiot obrotu trzeba by zastosować podstawową stawkę VAT (aktualnie 22% - od 2011 roku – 23%).

Co nowego w VAT w 2011 roku

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

noRisk

noRisk to firma, która świadczy usługi prawne w zakresie wsparcia przy uzyskiwaniu odszkodowania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »