reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Miasto > Jak parkować w ciasnych miejscach?

Jak parkować w ciasnych miejscach?

Proporcjonalnie do wzrastającej liczby samochodów na drogach, zmniejsza się ilość miejsc parkingowych. Dlatego koniecznością staje się maksymalne wykorzystywanie już istniejących miejsc. Jak więc parkować na zatłoczonych parkingach tak, aby nie uszkodzić sobie i innym pojazdów, a przy tym móc wysiąść?

Przy parkowaniu równolegle do innych samochodów, należy pamiętać, aby nie zajmować miejsca, jeżeli odległość do sąsiadujących samochodów będzie mniejsza, niż, mniej więcej, 40 centymetrów. Przy mniejszej odległości– otwarcie drzwi, umożliwiające swobodne wsiadanie i wysiadanie będzie niemożliwe. Nie ustawiać swojego samochodu skosem.

Jeżeli wolne miejsce na parkingu będzie pomiędzy zaparkowanym samochodem, a nieruchomym obiektem, można zaparkować tak blisko tego obiektu (np. ściany budynku), jak na to pozwoli prawe boczne lusterko. Przedtem trzeba pozwolić pasażerom opuścić auto – potem może to być bardzo trudne. Przy wjeżdżaniu na tak wąskie stanowisko, trzeba zwracać uwagę, aby w nic nie uderzyć przednim prawym błotnikiem, zaś tylnym nie otrzeć się o sąsiedni samochód.

Zobacz również: Co to jest bezpieczeństwo bierne i aktywne?

Przy parkowaniu na wolnym miejscu w szeregu aut należy zawsze wjeżdżać na to miejsce tyłem, na wstecznym biegu. Co prawda manewr ten jest ćwiczony na kursach dla przyszłych kierowców, ale zazwyczaj zaraz po zdaniu egzaminu idzie w niepamięć. Dlaczego na wstecznym? Ponieważ samochód jest zdecydowanie bardziej zwrotny podczas jazdy do tyłu, niż do przodu.

Aby manewr parkowania tyłem w szeregu samochodów się udał, w chwili jego rozpoczęcia odległość między prawą stroną samochodu parkującego, a lewą już zaparkowanego powinna wynosić prawie 1 m. Na dodatek tylny zderzak samochodu parkującego musi się znaleźć mniej więcej w połowie długości samochodu zaparkowanego. Takie ustawienie auta przed rozpoczęciem parkowania pozwoli na swobodniejsze manewrowanie. Wjeżdżając na wolne miejsce należy zwracać uwagę zarówno na przód, jak i na tył własnego pojazdu, aby nie uszkodzić już zaparkowanych samochodów.

Zobacz również: Jak zaparkować w "kopertę"?

Po wjechaniu na wolne miejsce należy ustawić swój samochód tak, aby odległość do stojących przed nim i za nim aut była mniej więcej jednakowa. Będzie to znaczne ułatwienie dla ich kierowców, gdyby chcieli opuścić parking przed nami.

Parkowanie w ciasnych miejscach warto przećwiczyć tam, gdzie nie będzie to stwarzało żadnego zagrożenia, a zwłaszcza – nie będzie prowadziło do otarć lub wgnieceń karoserii, gdyby się nie udało. Zaparkowane samochody można zastąpić dużymi pudłami tekturowymi lub chorągiewkami na kilkudziesięciu centymetrowych patykach, wbitymi w miękki grunt albo jakimikolwiek innymi przedmiotami, widocznymi z miejsca kierowcy bezpośrednio lub we wstecznych lusterkach, które po uderzeniu w nie, nie wyrządzą w samochodzie żadnej szkody.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Zemła

Dyrektor ds. rozwoju Equity Investments S.A. Ekspert w dziedzinie usług profesjonalnych i outsourcingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama