| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Manewry > Skrzyżowania o ruchu okrężnym – ronda klasyczne

Skrzyżowania o ruchu okrężnym – ronda klasyczne

Przedstawiam druga część poradnika na temat skrzyżowań o ruchu okrężnym, czyli rond. W tym odcinku przedstawię rodzaje rond podzielone ze względu na wielkość.

W zależności od wielkości, ronda możemy podzielić na:

1. Mini ronda  – to skrzyżowania o ruchu okrężnym z wyspą środkową o średnicy od 4 do 10 metrów, wykonaną z kostki brukowej lub namalowaną na jezdni. W Polsce pierwsze malowane mini rondo powstało w Chorzowie.

Zobacz też: Jak poruszać się po rondzie - poradnik

Na mini rondzie wszystkie pojazdy mają obowiązek jazdy dookoła wyznaczonej wyspy z wyjątkiem długich, ciężarowych samochodów i autobusów, które nie mieszczą się na jezdni ronda i muszą wjechać na wysepkę.

Pamiętaj! Na mini rondach jest mniej miejsca na wykonywanie manewrów, a także mniej czasu na dawanie sygnałów.

2. Małe ronda  – to skrzyżowania o ruchu okrężnym, o średnicy zewnętrznej nie większej niż 40 metrów z jednopasmową jezdnią wokół wyspy środkowej. Wyspa jest nieprzejezdna. W celu umożliwienia przejazdu długim pojazdom ciężarowym i autobusom wyspa bywa otoczona pierścieniem wykonanym najczęściej z kostki brukowej.

Zobacz też: Rondo – podstawowe informacje, część 1

3. Średnie ronda  – to skrzyżowania o ruchu okrężnym,o średnicy zewnętrznej od 41 do 65 metrów. Mają jednopasową lub dwupasową jezdnię wokół wyspy środkowej. Mogą mieć więcej niż cztery wloty.

Wg założeń projektowych a przede wszystkim w praktyce na średnim, dwupasmowym rondzie ze względu na brak możliwości przeplatania się pojazdów pomiędzy wlotami i wylotami, bardzo utrudniona jest zmiana pasa ruchu podczas opuszczania ronda.

Zobacz też: Jak prawidłowo holować uszkodzony pojazd?

4. Duże ronda  – to skrzyżowania o ruchu okrężnym o średnicy ponad 65 metrów.

Na tych rondach, na odcinkach jezdni między sąsiednimi wlotami, może zachodzić przeplatanie strumieni ruchu. Innymi słowy, tak jak na innych wielopasowych drogach jednokierunkowych, po-jazdy mogą płynnie, dynamicznie zmieniać pas ruchu. Jezdnia wokół wyspy może mieć nawet trzy pasy ruchu (powinna być wtedy sygnalizacja świetlna).

Ciekawostka. Największe w Polsce i jedno z największych w Europie jest rondo w Głogowie. To Plac Konstytucji 3 Maja, którego wyspa środkowa ma powierzchnię 5 hektarów !

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »