| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Czy podwójny mandat w strefie płatnego parkowania jest legalny?

Czy podwójny mandat w strefie płatnego parkowania jest legalny?

W obecnie obowiązującym systemie prawnym dopuszczona jest możliwość nałożenia podwójnej kary za zaparkowanie pojazdu w strefie płatnego parkowania bez uiszczenia wymaganej opłaty.

Sytuacja taka jest możliwa na skutek możliwości nakładania kary za ten sam czyn przez dwa różne podmioty.

Pierwszą z nich nakłada zarząd dróg za nieuiszczenie wymaganej opłaty za parkowanie. Kara ta wynika bezpośrednio z ustawy o drogach publicznych, w której wskazana jest powyższa forma nałożenia kary.

Natomiast kodeks wykroczeń przewiduje możliwość nałożenia grzywny na kierującego pojazdem, za niestosowanie się do znaku drogowego D-44 „strefa parkowania”. Grzywnę taką może nałożyć Straż Miejska i dodatkowo jej funkcjonariusze mają również kompetencje do zastosowania blokady na koło w przypadku gdy pojazd pozostawiony bez należnej opłaty, nie zagraża bezpieczeństwu i nie utrudnia ruchu.

Zobacz również: Jak zmniejszyć liczbę punktów karnych?

Powyższą sprawą w ostatnich dniach zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich. Uważa on, iż nałożenie podwójnej kary za powyższe wykroczenie jest zbyt wysokim obciążeniem dla kierowcy, ponadto powyższe działanie jest ewidentnym naruszeniem międzynarodowych standardów dotyczących zakresu stosowania kar administracyjnych, zgodnie z którymi na jedną osobę nie może być nałożona, więcej niż jedna kara za ten sam czyn na podstawie tej samej normy prawnej bądź norm chroniących ten sam interes społeczny.

Podobne stanowisko zajął Trybunał Konstytucyjny. Wyraził on opinię, iż zastosowanie wobec jednej osoby za jeden czyn podwójnej kary, czyli nałożenie sankcji administracyjnej i dodatkowo nałożenie mandatu karnego za wykroczenie narusza zasadę państwa prawa, która jest jedną z podstawowych zasad konstytucyjnych.

Zobacz również: Jak przebiega kontrola kierowców?

Rzecznik Praw Obywatelskich wystosował odpowiednią prośbę o zmianę przepisów rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaku „strefa parkowania”, skutkiem czego ma być wyeliminowanie możliwości podwójnego karania kierowców za nieuiszczenie wymaganej opłaty za postój pojazdu.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK