| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Czy kierowca może odmówić przyjęcia mandatu

Czy kierowca może odmówić przyjęcia mandatu

Kierowca może odmówić przyjęcia mandatu - o czym powinien go pouczyć zatrzymujący go policjant. Odmowa przyjęcia wiąże się jednak ze wszczęciem postępowania przed sądem grodzkim.

Kiedy i jaki mandat może nałożyć policjant ?

Kierujący pojazdem zawsze może odmówić przyjęcia mandatu. Informację o tej możliwości, oraz jej ewentualnych skutkach powinien przedstawić mu kontrolujący go policjant.

Nie powinien natomiast nawet próbować wystawiania mandatu, jeśli sytuacja będąca przyczyną zatrzymania jest niejednoznaczna. Jeśli w danej sprawie istnieją niedające się usunąć istotne wątpliwości natury faktycznej lub prawnej - mandatu stosować nie wolno.

Zobacz również: Jak wygląda policyjne postępowanie mandatowe?

W takiej sytuacji po sporządzeniu odpowiedniej dokumentacji sprawa jest przekazywana do właściwej jednostki Policji w celu przeprowadzenia dalszych czynności wyjaśniających (art. 54 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia).

Wystawiane mandaty są obecnie mandatami kredytowymi - policjant nie może przyjąć żadnych pieniędzy od zatrzymanego kierowcy (nie dotyczy to obcokrajowców i innych osób nie mających stałego miejsca zamieszkania na terenie Polski).

Kiedy kierowca może odmówić przyjęcia mandatu ?

Generalnie zawsze. Warunkiem nałożenia mandatu za każde wykroczenie jest wyrażenie przez sprawcę wykroczenia zgody na jego przyjęcie.

Policjant, który nakłada na kierującego grzywnę w drodze mandatu karnego, ma obowiązek poinformować go o prawie odmowy jego przyjęcia, a także o liczbie punktów karnych, które zostaną wpisane na jego konto do policyjnej ewidencji (informacja o punktach jest wpisywana na odcinku mandatu karnego wręczanego sprawcy wykroczenia).

Jakie są skutki odmowy przyjęcia mandatu ?

W przypadku gdy sprawca wykroczenia skorzysta z prawa odmowy przyjęcia mandatu karnego, sprawa jest kierowana do sądu grodzkiego, który orzeka, czy rację miał policjant czy też osoba, która odmówiła przyjęcia mandatu.

Zobacz również: Jakie są uprawnienia funkcjonariusza Straży Miejskiej?

Film rejestrowany na kasecie wideo rejestratora, zdjęcia zarejestrowane przez fotoradar oraz udokumentowane inne ustalenia służą jako materiał dowodowy w ewentualnym postępowaniu sądowym.

Postępowanie przed sądem grodzki generuje dodatkowe koszty: zarówno prawne (koszty postępowania sądowego), jak i faktyczne - np. dojazd do sądu, konieczność zwolnienia się w dniu rozprawy z pracy.

Jeśli wiesz, że jesteś ewidentnie winny wykroczenia, przyjęcie mandatu jest rozwiązaniem tańszym i szybszym. Jeśli co do zajścia są poważne wątpliwości- lub kwestionujesz podstawę wymierzenia kary- rozprawa może pomóc ci oczyścić się z zarzutu.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Premium English

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK