| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Ciekawostki > Czy grozi mandat za głośne odtwarzanie muzyki w samochodzie?

Czy grozi mandat za głośne odtwarzanie muzyki w samochodzie?

Wielu, zwłaszcza młodych kierowców lubi słuchać głośno muzyki podczas prowadzenia pojazdu, lub podczas postoju. Czy za głośne słuchanie muzyki w samochodzie grozi mandat?

Zakłócanie ciszy nocnej najczęściej kojarzy się z organizowaniem przez sąsiada imprezy, przez którą nie możemy liczyć na spokojny wypoczynek. Natomiast amatorzy muzyki odtwarzanej z samochodowych głośników znacznie przekraczając ich przeznaczenie wydaje się, iż nie zdają sobie sprawy z efektu rozprzestrzeniania się dźwięku w powietrzu i zjawisku nachodzenia na siebie fal.

Zobacz też: Czy można prowadzić samochód po jednym piwie?

Po pierwsze puszczanie nadmiernie głośnej muzyki czy to z samochodu czy z radia domowego jest karalne. Także, gdy czynności dopuszczamy się w ciągu dnia.

Po drugie takie zachowanie może prowadzić do spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu (kierowca może nie usłyszeć sygnałów dźwiękowych wydawanych np. przez pojazd uprzywilejowany).

Zobacz też: Kiedy piesi mogą przejść przez ulicę poza przejściem dla pieszych?

Słuchanie głośnej muzyki w samochodzie, a zakłócanie ciszy nocnej

W Polsce godziny ciszy nocnej najczęściej ustalane są indywidualnie (miejscowe prawo zwyczajowe, zarządzenie właściwego organu). W praktyce jest to okres między godziną 22 a 6 rano. W tym czasie każdy ma prawo do spokojnego spoczynku nocnego, a jego zakłócanie, zgodnie z Kodeksem wykroczeń, jest zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywną. Puszczanie głośnej muzyki z samochodu, w tym czasie, jest tak samo sankcjonowane, niezależnie od tego czy pojazd znajduje się na drodze publicznej czy prywatnej. Jeżeli ponadto silnik pracuje podczas postoju, dłużej niż minutę, to jest to kolejne wykroczenie zagrożone grzywną w wysokości 100 zł.

Słuchanie głośnej muzyki w samochodzie, a zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym

Zgodnie z art. 86 kodeksu wykroczeń kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny. Czy posiadacz pojazdu puszczając głośno muzykę może być narażony na odpowiedzialność z tego przepisu? Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie. Najprawdopodobniej nad oceną tego przepisu musiałby pochylić się sąd i odpowiedzieć na pytanie, czy działanie posiadacza pojazdu i pośrednie wpłynięcie na inne zdarzenie może być karane. Dla przykładu z powodu głośnej muzyki kierowcy nie byli w stanie usłyszeć sygnałów dźwiękowych, przez co nastąpiło opóźnienie karetki, co miało bezpośredni wpływ na stan zdrowia pacjenta.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK