| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Ciekawostki > Czy można skręcić w prawo na zielonej strzałce, gdy policjant kieruje ruchem?

Czy można skręcić w prawo na zielonej strzałce, gdy policjant kieruje ruchem?

Czy można skręcić w prawo na zielonej strzałce, gdy policjant kieruje ruchem? Dla wielu zmotoryzowanych problem stanowi interpretacja przepisów w przypadku, gdy na skrzyżowaniu policjant kieruje ruchem ale sygnalizacja świetlna jest włączona.

Policjanci często kierują ruchem nie tylko przy wyłączonej sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu, ale także podczas jej działania. Chodzi wówczas o wspomaganie sygnalizacji, udrożnianie skrzyżowania, ułatwianie kierowcom przejazdu przez nie. Czy w takiej sytuacji wolno wykonywać tzw. skręt warunkowy podczas wyświetlania zielonej strzałki pod sygnalizatorem ze światłem czerwonym?         

Obserwacje zachowań zmotoryzowanych wskazują, że nie znają oni dobrze gestów, jakie może podawać policjant kierujący ruchem. Często wpadają w panikę, stają się zupełnie bezradni. 

Zobacz też: Czy przepisy drogowe na drodze prywatnej nie obowiązują?

Czy można skręcać na zielonej strzałce, gdy policjant kieruje ruchem?

Oczywiście nie wolno nam wykonywać skrętu warunkowego podczas kierowania ruchem przez policjanta, a decyduje o tym art. 5 ust.  2 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Stanowi on, że polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi.        

Z kolei § 108. ust. 3. Rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych stanowi, że: postawa, w której kierujący ruchem jest zwrócony przodem lub tyłem do nadjeżdżających pojazdów, oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie lub odcinek drogi za osobą kierującą ruchem, a dla pieszych – zakaz wejścia na jezdnię.

A zatem, jeżeli policjant jest do nas zwrócony twarzą (przodem) albo plecami (tyłem), oznacza to zakaz wjazdu na skrzyżowanie.

Jest to zatem zakaz bezwzględny. W takim przypadku kierujący nie powinien zwracać uwagi na sygnalizację świetlną ani na znaki drogowe, a jedynie na postawę i gesty policjanta kierującego ruchem.

Zobacz też: Czy można parkować na "awaryjnych"?

Uwaga na pieszych

I jeszcze jedna istotna uwaga. Na skrzyżowaniach, na których ruchem kieruje policjant, bardzo trzeba uważać na pieszych. Często wykazują się oni zupełną niefrasobliwością, nie zauważają albo nie rozumieją poleceń kierującego ruchem. Należy więc spodziewać się, że mimo, iż mamy otwarty ruch i policjant zezwala na wjazd na skrzyżowanie, możemy napotkać pieszego, który wejdzie na przejście wprost pod nasz samochód.  Nie jedźmy więc w takiej sytuacji na pamięć, obserwujmy uważnie drogę, a więc także chodniki i bądźmy przygotowani do wykonania manewru awaryjnego.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Komorniczak

Doradca podatkowy, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »