reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Znaki drogowe > Zielona strzałka – jak się zachować

Zielona strzałka – jak się zachować

Zielona strzałka pozwalająca na warunkowy skręt, gdy na sygnalizatorze świeci się czerwone światło, wywołuje co jakiś czas dyskusję o jej likwidacji. W jaki sposób się zachować, gdy natkniemy się na zieloną strzałkę?

Rodzaje „zielonych strzałek”

 Przepisy ruchu drogowego obowiązujące w krajach Unii Europejskiej dopuszczają możliwość warunkowego przejazdu przez skrzyżowanie w przypadku, gdy ruch zatrzymuje czerwone światło.

Jeszcze kilkanaście lat temu standardem na wielu polskich skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną była metalowa tabliczka z namalowaną zieloną strzałką, która stale zezwalała na warunkowy skręt w prawo.

Jakieś dziesięć lat temu prawo zabroniło stosowania tego typu sygnalizacji i zielone strzałki zniknęły z polskich ulic. Co ciekawe, mniej więcej w tym samym czasie, znaki te zaczęły być coraz częściej stosowane w krajach Europy Zachodniej.

Zobacz też: Czy można skręcić w prawo na zielonej strzałce, gdy policjant kieruje ruchem?

Na efekt zdjęcia znaków zezwalających na warunkowy skręt w prawo nie trzeba było długo czekać. Kierowcy natychmiast utknęli w gigantycznych korkach. Osoby odpowiedzialne za zamieszanie zreflektowały się i przywróciły ograniczoną możliwość stosowania znaków zezwalających na warunkowy skręt.

Warto być świadomym, że w Europie stosuje się nie tylko zielone strzałki zezwalające na skręt w prawo lub w lewo. Na przykład we Francji, sygnalizatory zezwalające na warunkowy przejazd na czerwonym świetle mają barwę pomarańczową. Co ciekawsze zdarzają się skrzyżowania, na których zezwalają warunkowo nawet przejechać skrzyżowanie na wprost.

Zobacz też: Mandat za zbyt głośne słuchanie muzyki w samochodzie!

Zasady postępowania przy skręcie warunkowym

Gdy natkniemy się na skrzyżowanie, na którym sygnalizator zezwala na warunkowe skręt w prawo, w lewo lub przejazd prosto, jesteśmy zobligowani do bezwzględnego zatrzymania samochodu przed sygnalizatorem. Po przepuszczeniu pieszych, dla których świeci się światło zielone oraz upewnieniu się, że nikomu z pierwszeństwem przejazdu nie zajedziemy drogi możemy przejechać przez skrzyżowanie.

Istotne jest, że nie zatrzymanie się przed sygnalizatorem tylko (nawet powolny) przejazd mimo świecenia zielonej strzałki jest traktowane jako przejazd przez skrzyżowanie na czerwonym świetle (mandat od 300 do 500 zł i 6 punktów karnych).

Zobacz też: Drogi ekspresowe – za co grozi Ci mandat?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gawrońska-Juzefowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama