| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Ciekawostki > Karta rowerowa – jak ją zdobyć i czy muszę ją mieć?

Karta rowerowa – jak ją zdobyć i czy muszę ją mieć?

Karta rowerowa uprawnia nas do poruszania się rowerem po drodze. Jest potwierdzeniem sprawdzenia znajomości przepisów ruchu drogowego. Czy muszę zdawać egzamin na kartę rowerową?

Zastosowanie i proces uzyskania karty rowerowej reguluje Prawo o ruchu drogowym. Pamiętajmy, że abyśmy mogli się poruszać rowerem po drodze, gdy nie ukończyliśmy osiemnastu lat, musimy posiadać przy sobie kartę rowerową. Jeżeli karty rowerowej nie posiadamy możemy otrzymać pouczenie, rodzice sprawujący nienależytą opiekę nad dzieckiem mogą otrzymać także mandat. Jednocześnie musimy pamiętać, że nawet jeżeli nie posiadamy karty rowerowej, nie możemy poruszać się po chodniku. Zgodnie z ustawą chodnik jest przeznaczony dla pieszych. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy prędkość dopuszczalna na drodze obok chodnika przekracza 50km/h i ma on minimum 2 metry szerokości.

Zobacz też: Co grozi za jazdę na rowerze po alkoholu w 2016 r.?

Jeżeli nie ukończyliśmy osiemnastu lat, ale posiadamy kartę motorowerową lub prawo jazdy (np. B1), nie musimy przystępować do egzaminu na kartę rowerową.

Zobacz też: Czy karta rowerowa będzie obowiązkowa dla wszystkich rowerzystów?

Gdzie odbywa się kurs i egzamin na kartę rowerową?

Obecnie, aby otrzymać kartę rowerową należy uczestniczyć w zajęciach np. szkolnych prowadzonych przez nauczyciela, policjanta lub egzaminatora. Wyznaczony przez dyrektora szkoły nauczyciel posiada wiedzę z zakresu wychowania komunikacyjnego. Sprawdzenie wiedzy osoby starającej się o kartę rowerową może odbyć się bezpośrednio na zajęciach. Egzamin na kartę rowerową może być powadzony zarówno przez egzaminatora, policjanta, jak i nauczyciela.

Zobacz też: Czy można jeździć na rowerze po chodniku?

Przepisy nie określają sposobu przeprowadzania egzaminu. Ma on za zadanie sprawdzenie kwalifikacji do kierowania rowerem, czyli sprawdzenie znajomości zasad ruchu drogowego, zrozumienia zagrożeń w ruchu drogowych, a także umiejętności praktycznych w prowadzeniu roweru.

Karta rowerowa jest wydawana nieodpłatnie przez dyrektora szkoły (zarówno podstawowej, jak i ponadpodstawowych). Aby dokument był ważny, niezbędne jest dostarczenie zdjęcia portretowego.

Od lutego 2012 zmiany w przepisach

Zgodnie z nowelizacją ustawy o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 zmiany objęły przede listę podmiotów uprawnionych do wydawania karty rowerowej. W szkołach podstawowych jest miejsce edukacja komunikacyjna, a sprawdzenia wiedzy dokonuje nauczyciel, który przeszedł kurs prowadzony przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, policjant (także w stanie spoczynku), instruktor lub egzaminator. Dzieciom, które będą uczęszczały do szkoły podstawowej, kartę rowerową wystawi dyrektor szkoły.

Zobacz też: Jazda rowerem. Jak zachować się na chodniku i na drodze? Jak jeździć rowerem w ruchu miejskim po chodniku, ścieżce rowerowej i drodze?

Osoby, które ukończyły szkołę podstawową, a nie zaliczyły dotąd egzaminu uprawniającego do posiadania karty rowerowej nie uzyskają karty rowerowej w szkole. Mogą zgłosić się do Ośrodków Szkolenia Kierowców, które spełniły dodatkowe wymagania w zakresie nauki zasad ruchu drogowego dla dzieci, a także Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Również w tych miejscach kartę rowerową otrzymamy nieodpłatnie. W każdym przypadku będzie również potrzebna pisemna zgoda rodziców.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK