REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany dotyczące prawa jazdy nie wejdą w życie w 2017 roku?

Nauka jazdy Fot. Fotolia
Nauka jazdy Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wszystko wskazuje na to, że nowy system CEPiK nie zostanie oddany do użytku 1 stycznia 2017 roku. A to oznacza, że i przepisy dotyczące prawa jazdy nie zostaną wdrożone w przyszłym roku.

Zmiany dotyczące prawa jazdy i kierowców opóźnione?

REKLAMA

Pod koniec 2015 roku polskie szkoły nauki jazdy przeżywały niesamowite oblężenie w związku z planowanymi zmianami w zakresie nabywania uprawnień do kierowania pojazdami. Polacy będąc nimi wyraźnie przestraszeni, ruszyli szturmem na ośrodki kształcenia kierowców i robili co mogli, aby ukończyć kursy i zadać egzaminy w WORD przed końcem 2015 roku. Jak się okazało, na próżnie.

REKLAMA

Aby nowe przepisy dotyczące prawa jazdy i kierowców weszły w życie o czasie, niezbędne było uruchomienie sytemu CEPiK 2.0. To on miał być odpowiedzialny za zbieranie wszelkich informacji o kierowcach, na podstawie których byli oni by rozliczani w chwili popełnienia danego wykroczenia. Na skutek poważnych zaniedbań ze strony poprzednień ekipy rządzącej (rząd koalicyjny PO-PSL przyp. red.) udało się zrealizować jedynie 2 z 27 rozporządzeń niezbędnych do wprowadzenia systemu! Z tego powodu termin wprowadzenia zmian w zakresie nabywania praw jazdy został przesunięty na 1 stycznia 2017 roku. Jak się okazało, w przyszłym roku także nie ma szans na uruchomienie bazy danych CEPiK 2.0.

Zobacz też: Prawo Jazdy 2018 r. - wszystkie zmiany

Choć Ministerstwo Cyfryzacji podlegające nowej ekipie rządzącej przygotowało już niezbędne rozporządzenia, to jednak zostało poproszone o nie wprowadzanie jeszcze nowego CEPiKU. Istnieje uzasadniona obawa, że nie wszystko zostało w nim należycie sprawdzone i system musi zostać poddany dokładnej kontroli. W związku z tym jest już pewne, że nie zostanie od uruchomiony 1 stycznia 2017 roku.  Nie ma także informacji jakoby miało to nastąpić nawet w 2018 roku.

Okres próbny częściowo już działa!

W rezultacie nowe przepisy dotyczące kierowców oraz nabywania prawa jazdy nie wejdą w życie. O jakich zmianach mowa? Kandydaci na kierowców najbardziej obawiają się m.in. okresu próbnego , w ramach którego świeżo upieczony kierowca nie będzie mógł przez pierwsze 24 miesiące m.in. przekraczać prędkości 80 km/h poza terenem zabudowanym i 120 km/h na autostradach i drogach ekspresowych. Jeśli popełni dwa wykroczenia w tym czasie okres próbny rozszerzony zostanie o kolejne dwa lata! Mało osób zdaje sobie jednak sprawę, że w pewnej części przepis o okresie próbnym i tak już działa. Okazuje się, że starosta może wydać decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, w razie stwierdzenia (na podstawie prawomocnych rozstrzygnięć), że kierujący pojazdem silnikowym w okresie 2 lat od dnia wydania mu po raz pierwszy prawa jazdy popełnił:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

a)  przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji,

b)  trzy wykroczenia (określone w art. 86 § 1 lub 2, art. 87 § 1, art. 92a w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h lub art. 98 ustawy - Kodeks wykroczeń).

Decyzja o cofnięciu uprawnienia jest wydawana na wniosek komendanta wojewódzkiego Policji. Osoba, której będą cofnięte uprawnienia w tym trybie, musi odbyć ponownie kurs w szkole nauki jazdy i zdać egzamin w WORD – tak jakby po raz pierwszy ubiegała się o prawo jazdy.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:  Okres próbny dla kierowców – część przepisów już obowiązuje!

REKLAMA

Oprócz tego nowy przepisy nakładają na nowego kierowcę obowiązek wzięcia udziału w płatnych  szkoleniach teoretycznych pomiędzy 4 a 8 miesiącem od daty uzyskania uprawnień. Kurs ma trwać 2 godziny i ma być przeprowadzany w WORD. Oprócz tego będzie on musiał wziąć udział w szkoleniu praktycznym przeprowadzanym w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy (1 godzina, płatna).

Okres próbny będzie nakładał na kierowcę także zakaz pracy zawodowej w okresie pierwszych 8 miesięcy od daty uzyskania uprawnień oraz zakaz prowadzenia działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem samochodu.

 Kiedy nowe przepisy wejdą w życie? Trudno to ocenić. Wysłaliśmy zapytanie w tej sprawie do ministerstwa, jednak na chwilę obecną nie otrzymaliśmy jeszcze żadnej odpowiedzi. Sprawa jest w toku, dlatego zachęcamy do jej śledzenia na naszym profilu facebookwym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA