REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opona Goodyear IntelliGrip Urban – na takich oponach będzie jeździł miejski transport przyszłości?

Tomasz Korniejew
Opona Goodyear IntelliGrip Urban – na takich oponach będzie jeździł miejski transport przyszłości?
Opona Goodyear IntelliGrip Urban – na takich oponach będzie jeździł miejski transport przyszłości?
Goodyear
Goodyear

REKLAMA

REKLAMA

Goodyear przestawił koncepcyjną oponę InetlliGrip Urban przeznaczoną do autonomicznych samochodów. Czym się taka nowatorska opona charakteryzuje?

Przedstawiciele Goodyear w Polsce stawiają sprawę jasno – firmy, nawet największe, które nie inwestują w rozwój nowych technologii, będzie czekał los, jaki spotkał największych producentów dorożek. Znikną z rynku.

REKLAMA

Przykłady ogromnych przedsiębiorstw, które upadły tylko dlatego, że w odpowiednim czasie nie inwestowały w badania i rozwój technologiczny można mnożyć. Mając to na uwadze, nikt nie jest w stanie odrzucić scenariusza, w którym w przyszłości największymi producentami samochodów na świecie będą Apple, Google, czy Microsoft.

Opona Goodyear IntelliGrip Urban – na takich oponach będzie jeździł miejski <a class=transport przyszłości?"/>

Opona Goodyear IntelliGrip Urban – na takich oponach będzie jeździł miejski transport przyszłości?

Goodyear

Goodyear

REKLAMA

Rozwój technologii zmienia świat motoryzacji od momentu powstania pierwszego samochodu. Jeszcze całkiem niedawno wyobrażaliśmy sobie, że w przyszłości być może będziemy poruszali się samochodami kierowanymi przez komputery. Dziś samochody autonomiczne już są testowane w ruchu drogowym, a dyskusja dotyczy kwestii, nie czy, tylko kiedy zostaną wprowadzone do powszechnego użytku.

Ale rozwodząc się nad wizjami bliższej i dalszej przyszłości, często zapominamy o tym, że rozwój technologii dotyczy nie tylko jednostek sterujących pojazdami, czy układów napędowych. Konstrukcja nowatorskich samochodów to także wyzwanie dla branży oponiarskiej.

Co w tym zakresie proponuje jeden z największych producentów opon na świecie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Goodyear Eagle-360 - opona w kształcie kuli!

Opona Goodyear IntelliGrip Urban – na takich oponach będzie jeździł miejski transport przyszłości?

Dużą rolę w motoryzacji przyszłości będzie odgrywała komunikacja. Pojazdy będą się wymieniały informacjami między sobą, a także między pozostałymi uczestnikami ruchu i elementami infrastruktury.

Samochody będą gromadziły i przetwarzały szereg informacji z różnego rodzaju czujników, kamer, sensorów. Ważnym elementem tej układanki będą opony.

Koncepcyjna opona Goodyear IntelliGrip Urban jet wyposażona w zaawansowaną technologią wbudowanych czujników (Sensor-in-Tire).

Zgodnie z zamysłem konstruktorów jej konstrukcja ma wspierać działanie autonomicznych układów kontroli pojazdu i zwiększać bezpieczeństwo pasażerów, m.in. dzięki temu że jest w stanie „rozpoznać” warunki drogowe i przesłać dane do centralnego komputera pojazdu..

Opony takie jak Goodyear IntelliGrip Urban mogą odegrać istotną rolę w tym rozwijającym się ekosystemie.

Dodatkową korzyścią dla operatorów flot będą opony o wysokim i wąskim (Tall and Narrow) kształcie, które zmniejszają opory toczenia, co zwiększa wydajność energetyczną i zasięg pojazdów elektrycznych w miejskim środowisku. Technologia czujników wbudowanych w opony IntelliGrip Urban pozwala operatorom precyzyjnie identyfikować i zapobiegać problemom związanym z ogumieniem jeszcze przed ich wystąpieniem.

Zobacz też: Goodyear i Tesloop współpracują przy rozwijaniu technologii oponiarskich

Kluczowe cechy opony Goodyear IntelliGrip Urban

Według informacji producenta – IntelliGrip Urban mogłaby umożliwić flotom monitorowanie pojazdów i opon w czasie rzeczywistym, co zapewniłoby przewagę konkurencyjną, pomagając jednocześnie zwiększać rentowność dzięki wsparciu następujących właściwości:

  • Technologia czujników w oponie (Sensor-in-Tire) pomaga pojazdom autonomicznym lepiej rozpoznawać warunki drogowe. Cała flota może korzystać z wymiany informacji między oponą, a pojazdem za pośrednictwem chmury.
  • Aktywna konserwacja umożliwia operatorom flot precyzyjną identyfikację i rozwiązywanie potencjalnych problemów związanych z ogumieniem i bezpieczeństwem, zanim dojdzie do awarii. Proste w obsłudze wydłuża okresy międzyawaryjne, efektywność oraz wartości związane ze zrównoważonym rozwojem floty.
  • Wysoka i wąska budowa opony zmniejsza opory toczenia, co zwiększa efektywność energetyczną i zasięg flot pojazdów elektrycznych w środowisku miejskim. Kształt opony koncepcyjnej zwiększa również odporność na aquaplaning, co umożliwiło projektantom Goodyeara zmniejszenie liczby rowków w oponie, a co za tym idzie wydłużyło przebiegi i ograniczyło poziom hałasu.

Źródło: Goodyear

Opona Goodyear IntelliGrip Urban – na takich oponach będzie jeździł miejski transport przyszłości?
Goodyear
Goodyear
Opona Goodyear IntelliGrip Urban – na takich oponach będzie jeździł miejski transport przyszłości?
Goodyear
Goodyear
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA