| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Zawieszenie > Ford Fiesta MK3: wymiana tylnych amortyzatorów

Ford Fiesta MK3: wymiana tylnych amortyzatorów

Wydawać by się mogło, że taka czynność może być trudna, czasochłonna i niemożliwa do wykonania dla przeciętnego użytkownika samochodu. Jednak czy rzeczywiście tak jest?

Otóż, na szczęście, poświęcając maksymalnie 2 godziny, możemy samodzielnie uzbroić nasze auto w nowe amortyzatory. Zaczynamy od podniesienia auta i postawienia go na podstawkach, potocznie nazywanych kobyłkami. Po zdjęciu obu kół, dla ułatwienia, należałoby spryskać wszystkie śruby mocujące preparatem penetrującym, ponieważ na pewno są zardzewiałe i zapieczone. Kilka minut po spryskaniu dla lepszego efektu powinno się opukać młotkiem śruby, aby wszystko puściło. Następnie, za pomocą klucza nasadowego z grzechotką 19mm, odkręcamy śruby mocujące amortyzatory. Otwierając bagażnik znajdziemy na każdym kielichu plastikową obudowę, pod którymi znajdziemy górne śruby mocujące amortyzatory. Odkręcamy je za pomocą klucza płaskiego 13mm.

Zobacz również: Co powinniśmy wiedzieć o zawieszeniu?

Teraz wyjmujemy amortyzatory i zdejmujemy sprężyny, które są najtrudniejszym punktem tego zadania. Robiąc to w zaciszu własnego garażu, zazwyczaj nie posiadając ściągaczy do ich zdejmowania, musimy poradzić sobie za pomocą dobrego drutu. Należy skręcając nim ścisnąć, jak najmocniej sprężynę i odkręcić śrubę mocującą. Pamiętajmy, aby zachować przy tym punkcie szczególną ostrożność. Nagłe rozluźnienie węzła spowodowałoby dość silne i groźne rozprężenie. Jeśli zadanie nam się powiodło przystępujemy do założenia nowego amortyzatora. Sprężynę układamy we właściwej pozycji i skręcamy amortyzator. W podobnej kolejności wymieniamy drugi i składamy wszystko w analogicznej kolejności.

Zobacz również: Wymiana zbitego lusterka

Na koniec pamiętajmy, aby wszystkie śruby mocujące, samokontrujące, wymienić na nowe. Z uwagi na zmęczenie materiału i korozję stare nie będą spełniać swojej funkcji należycie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Młynarczyk

W mojej kilkunastoletniej praktyce prawniczej, jednym z najtrudniejszych zagadnień jest prowadzenie z pracownikami negocjacji czy to w zakresie konieczności dokonania zmian u pracodawcy obowiązujących regulacji dotyczących na przykład zmiany regulaminu wynagrodzeń, regulaminu premiowania, zmiany regulaminu pracy w zakresie ustalenia na przykład nowych norm czasu pracy - w każdym przypadku gdy nowe regulacje są niekorzystne dla pracowników a ich wprowadzenie wymaga zmian umów o pracę. Umiejętność negocjowania jest również niezwykle ważna, w każdym przypadku, gdy dotyczy to rozwiązania umowy o pracę , szczególnie gdy przyczyny rozwiązania umowy o pracę leżą po stronie pracodawcy, czy też w przypadku wystąpienia u pracodawcy przypadku mobbingu, molestowania seksualnego czy też naruszenia zasad nierównego traktowania. W każdym z wyżej wymienionych przypadku, jak również w innych sprawach, które mogą wystąpić w ramach zatrudnienia pierwszorzędne znaczenie ma umiejętność prowadzenia rozmów z pracownikami w celu zminimalizowania wystąpienia konfliktu, lub w celu doprowadzenia do rozwiązania konfliktu i przywrócenia u pracodawcy normalnego toku działania i właściwych relacji pomiędzy pracownikami. Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest, bowiem zapewnienie normalnych warunków pracy, jak również przeciwdziałanie zjawiskom tworzących negatywną atmosferę. Umiejętność negocjowania i prowadzenia rozmów z pracownikami jest umiejętnością niezbędna, w którą, w mojej ocenie, musi być wyposażony pracownik HR. Pracownicy HR , nawet mając świadomość jak ważne jest kształtowanie prawidłowych zachowań i relacji pomiędzy pracownikami a pracodawcą, skupiają się w swojej pracy przede wszystkim na doskonaleniu znajomości przepisów prawa oraz szkoleniu się w umiejętności ich stosowania traktując to jako quasi „oręż”, który ma zapewnić pracodawcy ochronę prawną przy podejmowaniu działań wobec pracowników. Tymczasem wyłącznie znajomość przepisów prawa jakkolwiek niezbędna w tej pracy to jednak jak wynika z praktyki powinna korespondować z umiejętnościami negocjacyjnymi, gdyż dopiero to połączenie pozwala moim zdaniem wielu konfliktów uniknąć a praktycznie prawie wszystkie rozwiązać.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK