| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Hamulce > Peugeot 206: kontrola i regulacja hamulca ręcznego

Peugeot 206: kontrola i regulacja hamulca ręcznego

Niewielu kierowców pamięta o regularnej kontroli hamulca ręcznego. W poradniku tym pokażemy jak ją przeprowadzić oraz przy okazji dokonamy regulacji hamulca awaryjnego.

Na początku zaczynamy od zabezpieczenia samochodu hamulcem awaryjnym. Pozwoli to uniknąć niespodziewanego przetoczenia auta. Hamulec awaryjny, potocznie zwany „ręcznym”, oddziałuje na dwa tylne koła. Podczas gdy ciągniemy jego dźwignię cięgno znajdujące się po środku podwozia przesuwa się do przodu. Dociśnięcie szczęki przeciwbieżnej do powierzchni roboczej bębna hamulcowego zachodzi za pomocą linek hamulca, które przemieszczają siłę napinającą z dźwigni ręcznej, którą to obsługuje kierowca, do dźwigni umieszczonej w hamulcach tylnych kół.

Zobacz też: Peugeot 206: wymiana klocków i tarcz przednich

Mechanizm regulacji na dźwigni hamulca awaryjnego służy do podstawowej regulacji hamulca. Chcąc sprawdzić działanie ręcznego musimy najpierw umieścić auto na podłożu o niewielkim spadku i nie reagujemy na jego toczenie się. Uruchamiamy dźwignię hamulca ręcznego w taki sposób, aby zatrzymała się na pierwszej zapadce. Zaciągamy hamulec do końca i na trzeciej bądź czwartej zapadce koła muszą się zablokować. Zużyte okładziny cierne to znak, że dźwignia hamulca ma dłuższy skok.

W celu regulacji hamulca ręcznego należy wyłączyć hamulec awaryjny. Następnie podnosimy tył samochodu i podkładamy pod nim podpórki. Natomiast przednie koła zabezpieczamy, aby nie auto się nie stoczyło. Teraz wyjmujemy osłonę ze sztucznego tworzywa za dźwignią hamulca awaryjnego. Znajdziemy tam śrubę regulacyjną. Następnie ciągniemy dźwignię aż zatrzyma się na drugiej zapadce. Potem przykręcamy nakrętkę regulacyjną, aby tylne koła zaczęły hamować.

Zobacz też: Peugeot 206: odpowietrzenie układu i wymiana płynu hamulcowego

W tym momencie zaciągamy dźwignię na trzecią zapadkę. Jeśli wykonaliśmy to poprawnie koła powinny być zablokowane. Nakładamy niewielką ilość smaru na miejsce mocowania dźwigni hamulca awaryjnego. Na koniec montujemy z powrotem osłonę. W przypadku, kiedy po krótkim okresie od regulacji luz szybko się zwiększa, zdejmujemy bęben hamulcowy i sprawdzamy czy mechanizm samoczynnej regulacji luzu szczęk ma swobodny ruch.

Jeżeli dźwignia hamulca nie zmienia swojego położenia pomimo zmiany regulacji naciągu linki może to oznaczać, że jedna lub obydwie linki się zacinają. Poprawna regulacja może okazać się dosyć kłopotliwa, jednak nie należy lekceważyć tego problemu. Poprawnie działający hamulec ręczny jest bardzo ważny, jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK