reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > Peugeot 206: odpowietrzenie układu i wymiana płynu hamulcowego

Peugeot 206: odpowietrzenie układu i wymiana płynu hamulcowego

W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać wymiany płynu hamulcowego. Przy okazji tej pracy wykonamy odpowietrzenie całego układu hamulcowego.

Wymiana płynu została przewidziana, co 60 000 kilometrów. Zaczniemy od odpowietrzenia układu hamulcowego. Jest to nic innego jak tylko usunięcie zbędnego powietrza. Czynność ta jest niezbędna po każdej pracy, gdzie były rozłączane lub otwierane przewody hamulcowe. Odpowietrzanie układu hamulcowego w pojedynkę to skomplikowana czynność, dlatego będzie nam potrzebna druga osoba. Będzie nam do tego potrzebny nowy płyn oraz przezroczyste naczynie.

Rozpoczynamy od ustawienia samochodu na równej powierzchni. Dociskamy kilka razy pedał hamulca, aby zredukować podciśnienie w serwie hamulców. Odpowietrzanie robimy w takiej kolejności: lewy przód – prawy tył, prawy przód – lewy tył. Wyjmujemy gumowy kapturek z odpowietrznika i czyścimy gwint. Następnie nakładamy na gwint gumowy wąż, a jego drugi koniec węża wkładamy do naczynia częściowo wypełnionego płynem hamulcowym. Teraz należy poluzować jak najmocniej odpowietrznik o jeden obrót.

Zobacz też: Peugeot 206: kontrola i regulacja hamulca ręcznego

Prosimy drugą osobę o wolne zaciskanie pedału hamulca aż do końca i trzymanie w takiej pozycji. Dzięki temu usuniemy z układu płyn razem z powietrzem. Potem trzeba z uwagą kontrolować przewód i naczynie, mianowicie pęcherzyki powietrza powinny być wyraźnie widoczne. Dokręcamy odpowietrznik, kiedy będzie wypływał sam płyn. Ważne jest, aby regularnie sprawdzać poziom płynu w zbiorniczku.

Zanim zaczniemy następne pompowanie czekamy trzy minuty, żeby pompa mogła napełnić się płynem. Gdy skończymy pompowanie osoba, która nam pomaga musi w całości przytrzymać wciśnięty pedał do czasu przykręcenia odpowietrznika. Postępujemy tak przy kolejnych kołach. Wykonujemy ostrożną jazdę, aby ocenić działanie hamulców.

Nadszedł czas na wymianę płynu hamulcowego. Wymieniamy go, co dwa lata albo, co 60 000 kilometrów. Mechanicy wykorzystują do tego specjalny przyrząd, jednak my możemy wykonać tę czynność bez ich pomocy, ponieważ jest ona podobna do odpowietrzania układu hamulcowego. Niezbędne będą dwa litry nowego płynu hamulcowego. Zaczynamy od spuszczenia płynu ze zbiorniczka używając pipety bądź strzykawki.

Zobacz też: Peugeot 206: wymiana klocków i tarcz przednich

Kolejność wykonywanych działań jest taka sama, jak przy odpowietrzaniu układu hamulcowego. Konieczne jest regularne nalewanie płynu do zbiorniczka wyrównawczego. Nie można dopuścić do całkowitego opróżnienia układu. W takim wypadku będzie wymagane odpowietrzanie w warsztacie.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

 Odpowietrzenie układu i wymiana płynu hamulcowego w Peugeocie 206.
Odpowietrzenie układu i wymiana płynu hamulcowego w Peugeocie 206.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lubasz i Wspólnicy

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama