REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wykonywać poważniejsze naprawy?

Jakubowski Ryszard

REKLAMA

REKLAMA

Nie święci garnki lepią, więc i nie święci naprawiają samochody. Są tacy, którzy to robią nie w ramach służbowych obowiązków, ale dla siebie, remontując i naprawiając swoje auto, często traktując je jak przedmiot kultu, do którego nie mają dostępu postronne osoby, czyli – mechanicy.

Do napraw samochodu, zwłaszcza tych największych, wymagających rozbierania bloku napędowego na części, konieczne są odpowiednie narzędzia. A więc – komplety kluczy – płaskich, nasadowych i oczkowych, imbusowych, zwanych ampulowymi oraz co jest bardzo ważne – klucz dynamometryczny. Do tego różnego rodzaju i różnej wielkości wkrętaki. Przydadzą się także klucze zapadkowe, ułatwiające odkręcanie i dokręcanie śrub w miejscach trudno dostępnych. Koniecznie do zestawu narzędzi należy włączyć średniej wielkości młotek, młotek gumowy oraz narzędzia specjalistyczne, konieczne przy naprawach danego modelu auta.

REKLAMA

Zobacz również: Jak ustrzec się przed wypadkiem?

REKLAMA

Prace przy samochodzie, choć ze swojej natury brudne, wymagają zachowania czystości, zwłaszcza gdy są wykonywane przy otwartym dostępie do wnętrza silnika i skrzyni biegów. Tak, więc warto mieć kilka par rękawiczek ochronnych i nigdy nie używać zabrudzonych piaskiem, zeschniętym błotem lub mazią ze smaru zmieszanego z kurzem, do prac w miejscach, których nie wolno niczym zanieczyścić. Te rękawiczki będą przydatne podczas napraw podwozia i zawieszenia oraz układu wydechowego.

Podczas demontażu podzespołów lub zespołów należy wszystkie brudne śrubki, nakrętki i podkładki gromadzić w jednym pudełku i nie mieszać ich z wykręcanymi z czystego wnętrza. To samo dotyczy innych drobnych detali, które zostaną usunięte przy demontażu. Nie wolno ich układać ani na stole warsztatowym ani na podłodze garażu w pobliżu samochodu, gdyż grozi to ich utratą – pozostawione w takich miejscach potrafią ginąć. Mogą też zostać zniszczone przez przypadkowe nadepnięcie.

Zobacz również: Bezpieczne podnoszenie auta

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do montażu podzespołów i zespołów po naprawie nie wolno używać śrub i wkrętów innych, jak oryginalne, nowe lub używane. Dotyczy to zwłaszcza śrub mocujących istotne elementy, takie jak głowica silnika, wałek rozrządu, półpanewki w korbowodach itp. Są one wykonywane ze specjalnie dobranego stopu o ściśle określonych właściwościach mechanicznych i termicznych. Inne śruby mogą albo mieć gorszą wytrzymałość, albo inną rozszerzalność cieplną i wówczas może nastąpić awaria „bez przyczyny”, czyli taka, która nie powinna się wydarzyć.

Podczas napraw należy postępować zgodnie z instrukcją serwisową. Nie wolno improwizować ani kierować się przypuszczeniami. Dotyczy to zwłaszcza wielkości luzów i sił (momentów) dokręcania oraz kolejności dokręcania śrub w przypadku montażu głowicy silnika, wałka rozrządu i innych ważnych elementów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

REKLAMA