| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Odliczenie VAT przy wykorzystaniu prywatnego samochodu w celach służbowych

Odliczenie VAT przy wykorzystaniu prywatnego samochodu w celach służbowych

Zasada odliczania 50% podatku VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi znajduje zastosowanie również w przypadku wydatków dotyczących wyjazdu służbowego odbytego przez pracownika z wykorzystaniem prywatnego samochodu osobowego. Dotyczy to w szczególności kosztów związanych z przejazdami autostradami oraz korzystaniem z parkinów samochodowych.

Standardową praktyką pracodawców jest zlecanie pracownikom podróży służbowych. Część pracowników wykorzystuje w tym celu  prywatne samochody osobowe. Mając na uwadze, iż pracownik świadczący pracę w miejscu znajdującym się poza zakładem pracy jest uprawniony do otrzymania należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową, pracodawcy dokonują stosownego rozliczenia z pracownikami. W tym celu pracownik, który odbył podróż służbową przedstawia zwykle zestawienie kosztów delegacji zawierające dokumenty potwierdzające poniesione koszty, w tym dowody zapłaty za przejazdy autostradami oraz faktury za korzystanie z parkingów.

Zasady odliczania VAT w związku z wydatkami na pojazdy samochodowe

Jak wynika z obowiązującego od 1 kwietnia 2014 r. art. 86a ust. 1 ustawy o VAT, podatnikom przysługuje co do zasady prawo do odliczenia 50% podatku związanego z wydatkami dotyczącymi pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Odliczenie to dotyczy wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi zarówno dla celów działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych. Z kolei na podstawie art. 86a ust. 3 pkt 1 lit a ustawy o VAT, pełne prawo do odliczenia podatku przysługuje podatnikom odnośnie pojazdów samochodowych wykorzystywanych wyłączenie do działalności gospodarczej, dla których spełnione zostały odpowiednie obowiązki dokumentacyjne, w szczególności prowadzona jest ewidencja przebiegu pojazdu.

Zobacz też: Opodatkowanie usługi polegającej na likwidacji szkód

Wykorzystanie samochodu na cele mieszane a odliczenia VAT

Większość przedsiębiorców użytkujących samochody osobowe nie jest w stanie wykazać, że pojazdy te są wykorzystywane wyłącznie do celów działalności gospodarczej, co oznacza, że są oni uprawnieni do odliczenia jedynie 50% kwoty podatku VAT naliczonego związanego z tymi pojazdami. W takim wypadku mówimy o wykorzystywaniu samochodu osobowego na tzw. cele mieszane.

Na podstawie art. 86a ust. 2 ustawy o VAT, do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi w stosunku do których znajduje zastosowanie 50% prawo do odliczenia podatku, zalicza się wydatki dotyczące:
1. nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych;
2. używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż wymienione w pkt 3;
3. nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK