| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Odliczenie VAT przy wykorzystaniu prywatnego samochodu w celach służbowych

Odliczenie VAT przy wykorzystaniu prywatnego samochodu w celach służbowych

Zasada odliczania 50% podatku VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi znajduje zastosowanie również w przypadku wydatków dotyczących wyjazdu służbowego odbytego przez pracownika z wykorzystaniem prywatnego samochodu osobowego. Dotyczy to w szczególności kosztów związanych z przejazdami autostradami oraz korzystaniem z parkinów samochodowych.

Standardową praktyką pracodawców jest zlecanie pracownikom podróży służbowych. Część pracowników wykorzystuje w tym celu  prywatne samochody osobowe. Mając na uwadze, iż pracownik świadczący pracę w miejscu znajdującym się poza zakładem pracy jest uprawniony do otrzymania należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową, pracodawcy dokonują stosownego rozliczenia z pracownikami. W tym celu pracownik, który odbył podróż służbową przedstawia zwykle zestawienie kosztów delegacji zawierające dokumenty potwierdzające poniesione koszty, w tym dowody zapłaty za przejazdy autostradami oraz faktury za korzystanie z parkingów.

Zasady odliczania VAT w związku z wydatkami na pojazdy samochodowe

Jak wynika z obowiązującego od 1 kwietnia 2014 r. art. 86a ust. 1 ustawy o VAT, podatnikom przysługuje co do zasady prawo do odliczenia 50% podatku związanego z wydatkami dotyczącymi pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Odliczenie to dotyczy wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi zarówno dla celów działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych. Z kolei na podstawie art. 86a ust. 3 pkt 1 lit a ustawy o VAT, pełne prawo do odliczenia podatku przysługuje podatnikom odnośnie pojazdów samochodowych wykorzystywanych wyłączenie do działalności gospodarczej, dla których spełnione zostały odpowiednie obowiązki dokumentacyjne, w szczególności prowadzona jest ewidencja przebiegu pojazdu.

Zobacz też: Opodatkowanie usługi polegającej na likwidacji szkód

Wykorzystanie samochodu na cele mieszane a odliczenia VAT

Większość przedsiębiorców użytkujących samochody osobowe nie jest w stanie wykazać, że pojazdy te są wykorzystywane wyłącznie do celów działalności gospodarczej, co oznacza, że są oni uprawnieni do odliczenia jedynie 50% kwoty podatku VAT naliczonego związanego z tymi pojazdami. W takim wypadku mówimy o wykorzystywaniu samochodu osobowego na tzw. cele mieszane.

Na podstawie art. 86a ust. 2 ustawy o VAT, do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi w stosunku do których znajduje zastosowanie 50% prawo do odliczenia podatku, zalicza się wydatki dotyczące:
1. nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych;
2. używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż wymienione w pkt 3;
3. nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »