| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > VAT a auta osobowe

VAT a auta osobowe

Temat odliczania VAT od samochodów osobowych był i jest przedmiotem wielu kontrowersji oraz źródłem problemów dla przedsiębiorców. Kratka, wzór Lisaka, świadectwo homologacji, jeden rząd siedzeń – w gąszczu coraz to nowych zasad odliczania podatku VAT przy nabyciu samochodu łatwo się zgubić.

Aktualne zasady odliczania VAT, w tym dotyczące ograniczeń w prawie do odliczenia, na mocy derogacji Komisji Europejskiej (czyli zgody na odstępstwo od obowiązujących przepisów unijnych) mogą obowiązywać jedynie do końca 2013 r. Od nowego roku polskie przepisy muszą być zgodne z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE (sprawa Magoory), który stwierdził, że wprowadzenie ograniczeń w odliczeniu VAT od tzw. aut z kratką było niezgodne z prawem unijnym, ponieważ naruszało tzw. zasadę stand still. Tym samym możliwa byłaby sytuacja odmiennego traktowania samochodów osobowych i samochodów z kratką.

Ministerstwo Finansów wystąpiło więc do Komisji Europejskiej o kolejną derogację na lata 2014-2018, która umożliwi określenie nowych zasad odliczania podatku VAT. Mają one dotyczyć nie tylko wydatków związanych z nabyciem samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych (w tym aut z kratką), ale także paliw oraz innych wydatków eksploatacyjnych związanych z tymi pojazdami. Zaprezentowane przez Ministerstwo propozycje zmian przewidują ograniczenie możliwość odliczenia jedynie do 50 procent kwoty podatku naliczonego, nie więcej jednak niż 8000 zł. Zmieni się również katalog wydatków podlegających limitowanemu odliczeniu VAT. Podatnikom będzie przysługiwało 50 procentowe odliczenie od wydatków poniesionych na zakup paliwa, co jest pozytywną zmianą w stosunku do obecnych przepisów, które takiego prawa nie dają w ogóle. Z drugiej strony, ograniczona zostanie możliwość odliczania VAT od innych wydatków eksploatacyjnych, również do 50 procent kwoty VAT.

Proponowane jest również zrównanie wykorzystania pojazdów objętych derogacją do celów związanych z działalnością gospodarczą i celów prywatnych (bądź innych nie związanych z czynnościami opodatkowanymi VAT). Jak wynika z wyjaśnień Ministerstwa Finansów, zmiany te mają uprościć procedury poboru VAT i być korzystne szczególne dla małych i mikro przedsiębiorstw, w których samochody wykorzystywane są często także w celach prywatnych.
Zrozumiałe jest dążenie do poszukiwania rozwiązań pozwalających na pełne odliczanie VAT, takich jak bankowozy czy najem. Jednocześnie w dobie kryzysu budżetowego, państwo niechętnie podchodzi do wszelkich inicjatyw zmniejszających wpływy budżetowe. Z tym większą uwagą należy zatem śledzić prace dotyczące nowelizacji VAT od 2014 r. i być przygotowanym na dalszy rozwój wydarzeń.

Tekst: Agata Rutkowska, menedżer, doradca podatkowy w Crido Taxand

Materiał pochodzi z magazynu Flota Auto Biznes

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK