| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Rynek wynajmu pojazdów ciężarowych cały czas na wzroście

Rynek wynajmu pojazdów ciężarowych cały czas na wzroście

Po I kwartale 2012 roku liczba rejestracji pojazdów ciężarowych wskazuje na dwie dominujące na rynku tendencje. W grupie samochodów dostawczych o DMC poniżej 3,5 tony uzyskano wzrost o 12,4 procent w odniesieniu do analogicznego okresu roku 2011.

Pierwszy kwartał 2012 roku potwierdził wyjściowe założenia – Fraikin Polska uzyskał dobre wyniki, między innymi dzięki poprawie sytuacji na rynku transportu samochodowego towarów i polepszeniu stanu zdolności finansowych firm transportowych. Największy wzrost zanotowaliśmy w wynajmie długoterminowym. Nasza firma podpisywała umowy zarówno z klientami indywidualnymi, jak i instytucjonalnymi, takimi jak Poczta Polska czy Centralny Zarząd Służby Więziennej, któremu Fraikin Polska dostarczył w lutym br. 103 samochody. Świadczy to o dużym potencjale usługi wynajmu samochodów ciężarowych.

Flota aut osobowych

Nieco inaczej wygląda sytuacja na rynku flot osobowych. - Umowy wynajmu długoterminowego są najczęściej zawierane na okres od 36 do 48 miesięcy. To optymalny czas, po którym następuje zazwyczaj wymiana firmowej floty samochodów osobowych na nową. Pojazdy, które pod koniec umowy wynajmu zwraca korzystający, są poddawane ocenie technicznej i estetycznej, dlatego ważne jest, by kierowcy traktowali służbowe auta jak swoje własne.

Najskuteczniejszym sposobem realizacji tego celu jest wprowadzenie w przedsiębiorstwie rygorystycznych przepisów, ujętych w dokumencie zwanym polityką flotową („car policy”). Przepisy te powinny regulować zakres odpowiedzialności kierowców aut służbowych za szkody komunikacyjne. Trudno z kolei porównać car policy dotyczącą flotowych pojazdów osobowych i ciężarowych. Samochody ciężarowe mają o wiele większe przebiegi, inne są również standardy regulujące zużycie tych aut, na przykład w zakresie przestrzeni ładunkowej.

Z pewnością jednak w obu przypadkach sprawdza się zasada, że im bardziej zadbane auto, tym większe bezpieczeństwo kierowców i mniejsze koszty dla pracodawcy - wyjaśnia Krzysztof Sosnowski ekspert Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, dyrektor ds. operacyjnych, członek zarządu Alphabet Polska Fleet Management

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pawłowska

Doradca Podatkowy (nr wpisu 11638)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK