| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Zmiany w przepisach akcyzowych od 1 stycznia 2016 r.

Zmiany w przepisach akcyzowych od 1 stycznia 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy akcyzowe. W zamyśle mają ułatwić przedsiębiorcom rozliczanie podatku ale też uszczelnić system ściągalności. Co się zmieni?

4. Wprowadzenie możliwości wykorzystania alternatywnych dowodów potwierdzających zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy, innych niż raport odbioru, dokument zastępujący raport odbioru, raport wywozu lub dokument zastępujący raport wywozu (potwierdzenie właściwych organów krajowych lub organów państwa członkowskiego odbioru przez odbiorcę wyrobów akcyzowych wysłanych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy bądź wyprowadzenia tych wyrobów poza terytorium UE).

Za alternatywny dowód zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy”, będzie uznawane wydane przez właściwe organy podatkowe na terytorium kraju lub przez właściwe miejscu które będzie wskazane w ewidencji, tak aby można było określić ilość i rodzaj wyrobów akcyzowych nieobjętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy i wyrobów nieakcyzowych.

Zaproponowano doprecyzowanie przepisu w taki sposób, aby nie było wątpliwości, że istnieje możliwość magazynowania w składzie podatkowym, w jednym pomieszczeniu wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy z innymi wyrobami, pod warunkiem ich oddzielnego magazynowania i wskazania miejsca magazynowania wyrobów objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy w ewidencji wyrobów akcyzowych.

Celem regulacji zawartej w omawianym przepisie jest aby wyroby akcyzowe objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy były magazynowane w składzie podatkowym w miejscu wyodrębnionym i przeznaczonym do magazynowania tylko tych wyrobów, przy czym miejsce to może zostać wyodrębnione również w ramach jednego pomieszczenia.

8. Umożliwienie magazynowania w składzie podatkowym, w jednym zbiorniku wyrobów energetycznych o tym samym kodzie CN, ale posiadających różne parametry fizykochemiczne, za wyjątkiem wyrobów, w przypadku których parametry fizykochemiczne mają wpływ na stawkę akcyzy.

Proponowane rozwiązanie zwiększy efektywność ekonomiczną działalności podmiotów pośredniczących, umożliwiając efektywniejsze wykorzystanie posiadanych pojemności magazynowych. Wyroby energetyczne w przypadku, których parametry fizykochemiczne mają wpływ na stawkę akcyzy, będą musiały być magazynowane w oddzielnych zbiornikach.

9. Złagodzenie warunków wydania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego typu magazynowego poprzez zmniejszenie progów określonych dotychczas jako minimalne wysokości obrotu oraz wielkości powierzchni magazynowych i przyjęcie zamiast dotychczasowego kryterium wysokości obrotu, nowego w postaci wysokości akcyzy, która byłaby należna od tych wyrobów, gdyby wyroby te nie zostały objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK