| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Zmiany w przepisach akcyzowych od 1 stycznia 2016 r.

Zmiany w przepisach akcyzowych od 1 stycznia 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy akcyzowe. W zamyśle mają ułatwić przedsiębiorcom rozliczanie podatku ale też uszczelnić system ściągalności. Co się zmieni?

Wniosek o wydanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego oraz zezwolenia na nabywanie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca (z wyłączeniem zezwolenia na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca) będzie jednocześnie zgłoszeniem do urzędowego sprawdzenia.

Do wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego lub na nabywanie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca należało będzie dołączyć również dokumenty określone w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie ustawy o Służbie Celnej, które są wymagane do przeprowadzenia urzędowego sprawdzenia. W ten sposób uniknie się składania do organu dwóch różnych wniosków – wniosku o wydanie jednego z ww. zezwoleń oraz wniosku o urzędowe sprawdzenie.

c) rezygnacja z części dokumentacji przewidzianych na podstawie przepisów o kontroli np. z dokumentów przewozu, niektórych ksiąg kontroli dotyczących alkoholu etylowego WzS i PzS.

Zobacz też: Prawo Jazdy 2016 r. - wszystkie zmiany

Zmiany w przepisach akcyzowych od 1 stycznia 2016 r. - Zmiany w ustawie o charakterze uszczelniającym

1. Wprowadzenie regulacji odnoszących się do pośredniczących podmiotów tytoniowych (PPT), które przyczynią się do skutecznego zwalczania działalności przestępczej w zakresie obrotu suszem tytoniowym.

W wyniku kontroli przeprowadzonych w roku 2013 i 2014 przez Służbę Celną w zakresie działalności prowadzonej przez PPT w kontekście obowiązujących od dnia 1 stycznia 2013 r. przepisów ustawy dotyczących opodatkowania akcyzą suszu tytoniowego, ujawniono szereg nieprawidłowości skutkujących uszczupleniem wpływów z akcyzy do budżetu państwa.

Przedmiotem nielegalnych transakcji było ponad 1811 ton suszu Tytoniowego (z czego 983 tony dotyczyły suszu tytoniowego objętego fikcyjnymi sprzedażami w ramach dostaw wewnątrzwspólnotowych).

Oszacowano, iż w ww. okresie uszczuplenia wpływów do budżetu państwa z podatku akcyzowego z tytułu wszystkich nielegalnych transakcji w zakresie obrotu suszem tytoniowym wyniosły ok. 830 mln zł.

Wprowadzone zmiany przyczynią się do odcięcia źródła surowca dla nielegalnych fabryk papierosów oraz odcięcia źródła zarobkowania dla przestępczości zorganizowanej.

Z uwagi na skalę nieprawidłowości, które zostały stwierdzone w zakresie działalności prowadzonej przez PPT, wprowadzono następujące zmiany w zakresie prowadzenia działalności przez te podmioty.

a) Wprowadzenie obowiązku rejestracji pośredniczących podmiotów tytoniowych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Anna Snochowska

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK