| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Zmiany w przepisach akcyzowych od 1 stycznia 2016 r.

Zmiany w przepisach akcyzowych od 1 stycznia 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy akcyzowe. W zamyśle mają ułatwić przedsiębiorcom rozliczanie podatku ale też uszczelnić system ściągalności. Co się zmieni?

Przepis został doprecyzowany w ten sposób, że dostawa wewnątrzwspólnotowa albo eksport samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju tylko wtedy może stanowić przesłankę do zwrotu akcyzy, jeżeli samochód, który jest wywożony z kraju, nie jest i nigdy wcześniej nie był zarejestrowany na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. W przeciwnym razie zwrot akcyzy z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu tego samochodu nie przysługuje.

Przedmiotowa zmiana wyeliminuje wątpliwości interpretacyjne w tym zakresie oraz występujące w praktyce nadużycia.

32. Zmiany przepisów z zakresu podatku akcyzowego i kontroli mające na celu uproszczenie procedur związanych z prowadzeniem działalności w zakresie wyrobów akcyzowych, w tym:

a) Wyeliminowanie podwójnej weryfikacji podmiotów przed wydaniem zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego i prowadzenie działalności jako zarejestrowany odbiorca, z wyłączeniem zezwolenia na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca oraz podwójnej dokumentacji dotyczącej składu podatkowego (rezygnacja z regulaminu składu podatkowego).

Celem wprowadzenia przedmiotowych regulacji jest wyeliminowanie dwukrotnej kontroli miejsca, w którym prowadzony jest skład podatkowy oraz miejsca odbioru wyrobów akcyzowych przez zarejestrowanego odbiorcę. Aktualnie ww. miejsca są dwukrotnie poddawane kontroli – na podstawie przepisów z zakresu podatku akcyzowego, a następnie przepisów z zakresu kontroli. Zgodnie z nowymi regulacjami ocena będzie dokonywana tylko na podstawie przepisów z zakresu kontroli w ramach urzędowego sprawdzenia, które przeprowadzane będzie przed wydaniem zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego lub na prowadzenie działalności jako zarejestrowany odbiorca, a nie jak obecnie przed rozpoczęciem wykonywania działalności.

Ponadto nowelizacja przewiduje rezygnację z regulaminu funkcjonowania składu podatkowego, który aktualnie wymaga zatwierdzenia przez organ podatkowy (jak również zmiana regulaminu). Z uwagi na to, że większość danych zawartych w regulaminie składu podatkowego jest powielona w aktach weryfikacyjnych, a przepisy przewidują obowiązek aktualizowania również akt weryfikacyjnych, możliwa jest rezygnacja z funkcjonowania regulaminu składu podatkowego.

b) Wprowadzenie jednego wniosku o wydanie zezwolenia i o urzędowe sprawdzenie w przypadku zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego i prowadzenie działalności jako zarejestrowany odbiorca, z wyłączeniem zezwolenia na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK