| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Zmiany w przepisach akcyzowych od 1 stycznia 2016 r.

Zmiany w przepisach akcyzowych od 1 stycznia 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy akcyzowe. W zamyśle mają ułatwić przedsiębiorcom rozliczanie podatku ale też uszczelnić system ściągalności. Co się zmieni?

Przepis został doprecyzowany w ten sposób, że dostawa wewnątrzwspólnotowa albo eksport samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju tylko wtedy może stanowić przesłankę do zwrotu akcyzy, jeżeli samochód, który jest wywożony z kraju, nie jest i nigdy wcześniej nie był zarejestrowany na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. W przeciwnym razie zwrot akcyzy z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu tego samochodu nie przysługuje.

Przedmiotowa zmiana wyeliminuje wątpliwości interpretacyjne w tym zakresie oraz występujące w praktyce nadużycia.

32. Zmiany przepisów z zakresu podatku akcyzowego i kontroli mające na celu uproszczenie procedur związanych z prowadzeniem działalności w zakresie wyrobów akcyzowych, w tym:

a) Wyeliminowanie podwójnej weryfikacji podmiotów przed wydaniem zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego i prowadzenie działalności jako zarejestrowany odbiorca, z wyłączeniem zezwolenia na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca oraz podwójnej dokumentacji dotyczącej składu podatkowego (rezygnacja z regulaminu składu podatkowego).

Celem wprowadzenia przedmiotowych regulacji jest wyeliminowanie dwukrotnej kontroli miejsca, w którym prowadzony jest skład podatkowy oraz miejsca odbioru wyrobów akcyzowych przez zarejestrowanego odbiorcę. Aktualnie ww. miejsca są dwukrotnie poddawane kontroli – na podstawie przepisów z zakresu podatku akcyzowego, a następnie przepisów z zakresu kontroli. Zgodnie z nowymi regulacjami ocena będzie dokonywana tylko na podstawie przepisów z zakresu kontroli w ramach urzędowego sprawdzenia, które przeprowadzane będzie przed wydaniem zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego lub na prowadzenie działalności jako zarejestrowany odbiorca, a nie jak obecnie przed rozpoczęciem wykonywania działalności.

Ponadto nowelizacja przewiduje rezygnację z regulaminu funkcjonowania składu podatkowego, który aktualnie wymaga zatwierdzenia przez organ podatkowy (jak również zmiana regulaminu). Z uwagi na to, że większość danych zawartych w regulaminie składu podatkowego jest powielona w aktach weryfikacyjnych, a przepisy przewidują obowiązek aktualizowania również akt weryfikacyjnych, możliwa jest rezygnacja z funkcjonowania regulaminu składu podatkowego.

b) Wprowadzenie jednego wniosku o wydanie zezwolenia i o urzędowe sprawdzenie w przypadku zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego i prowadzenie działalności jako zarejestrowany odbiorca, z wyłączeniem zezwolenia na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK