| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Import usługi transportowej

Import usługi transportowej

Polska spółka X nabyła usługę transportu towarów od przewoźnika z Niemiec (posługującego się nr VAT-DE), nie posiadającego siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Towary zostały przewiezione z magazynu w Czechach do kontrahenta spółki X na terytorium Słowacji. Na jakich zasadach powinna zostać rozliczona w VAT przedmiotowa usługa?

Ponieważ zarówno sprzedawca, jak i nabywca pochodzą z różnych państw członkowskich, należy ustalić, gdzie ww. usługa transportowa powinna zostać opodatkowana. I tak, na podstawie art.  28b ust. 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Skoro zatem spółka X (podatnik) nabyła usługę transportową, to miejscem świadczenia jest miejsce, w którym znajduje się jej siedziba. Tym samym, usługa ta będzie podlegać opodatkowaniu na terytorium Polski.

Zobacz też: Warunki stawki podatku VAT 0% dla usług transportu międzynarodowego

W takim przypadku trzeba określić również, który z ww. podmiotów: usługodawca czy usługobiorca jest podatnikiem z tytułu przedmiotowej transakcji. Co do zasady do rozliczenia w VAT transakcji zobowiązany jest sprzedawca, jednak na mocy art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT za podatnika uznaje się również osobę prawną nabywającą usługi, jeżeli łącznie spełnione są dwa warunki. Po pierwsze, usługodawcą musi być podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju. Po drugie, usługobiorcą w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b musi być podatnik, o którym mowa w art. 15 (lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4).

Przesłanki te są spełnione w analizowanym przypadku. W ramach transakcji, o której mowa w stanie faktycznym, doszło bowiem do nabycia usługi transportowej przez polskiego podatnika VAT od podatnika zarejestrowanego dla celów podatku do wartości dodanej w Niemczech, który nie posiada siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce. Dlatego też należy stwierdzić, że to spółka X (jako usługobiorca) jest zobligowana do rozliczenia przedmiotowej usługi na gruncie podatku VAT. Co warte podkreślenia, transakcja ta spełnia wymagania niezbędne do uznania jej za import usług w rozumieniu ustawy o VAT. Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 9 ustawy o VAT, przez import usługi rozumie się świadczenie usługi z tytułu wykonania którego podatnikiem jest podmiot, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.

Zobacz też: Sankcje za rozpoczęcie ewidencjonowania po terminie

Spółka X jako podatnik obowiązany do rozliczenia importu usługi powinna więc rozpoznać obowiązek podatkowy z tego tytułu z chwilą wykonania świadczenia przez niemieckiego przewoźnika (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT) oraz opodatkować przedmiotowe świadczenie stawką 23% podatku VAT.

Tekst: Ewelina Kalita, Młodszy konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tense.pl

Interaktywna agencja reklamowa – specjalista w zakresie inbound marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »