reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Sankcje za rozpoczęcie ewidencjonowania po terminie

Sankcje za rozpoczęcie ewidencjonowania po terminie

Zgodnie z art. 111 ust. 2 ustawy o VAT w przypadku braku kasy rejestrującej (mimo wystąpienia takiego obowiązku), a tym samym braku ewidencji sprzedaży z zastosowaniem kas rejestrujących, naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej ustala za okres do momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kas rejestrujących dodatkowe zobowiąza­nie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.

Zgodnie z art. 111 ust. 2 ustawy o VAT w przypadku braku kasy rejestrującej (mimo wystąpienia takiego obowiązku), a tym samym braku ewidencji sprzedaży z zastosowaniem kas rejestrujących, naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej ustala za okres do momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kas rejestrujących dodatkowe zobowiąza­nie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Sankcja ta nie dotyczy jednak tych osób fizycznych (podatników), które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe.

Oznacza to, że dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, o którym mowa w art. 111 ust. 2 ustawy o VAT, dotyczy części podatku naliczonego:

  • co do której prawo do odliczenia wystąpiło w okresie od dnia, w którym podatnik powinien rozpocząć ewi­dencję sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej, do dnia, w którym tę ewidencję faktycznie rozpoczął,
  • od zakupów, których dotyczył obowiązek ewidencji przy użyciu kasy fiskalnej.

Zobacz też: Jakie elementy musi zawierać paragon dokumentujący wpłatę zaliczki?

Stanowisko, według którego sankcja za naruszenie obowiązku ewidencji sprzedaży za pomocą kasy re­jestrującej dotyczy podatku naliczonego w części dotyczącej jedynie tych zakupów, których sprzedaż po­winna zostać zarejestrowana za pomocą kasy fiskalnej, podzielił również Dyrektor Izby Skarbowej w Pozna­niu w interpretacji indywidualnej z 5 października 2009 r. (ILPP2/443-897/09-4/AK), aktualne również w obecnym stanie prawnym, w której czytamy, że:

(...) sankcja ta dotyczy tylko i wyłącznie tej sprzedaży, której taki obowiązek dotyczył. Nie można natomiast sankcji tej odnosić do całości obrotu. Sankcja pozostaje bowiem w ścisłym związku z naruszeniem obowiązku ewidencjonowania. Musi zatem istnieć także ścisły związek pomiędzy granicami sankcji a zakresem naruszenia objętego nią obowiązku.

Zobacz też: Czy zakup używanej kasy rejestrującej uprawnia do odliczenia ulgi?

Do 30 listopada 2008 r. naruszenie obowiązku ewidencji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej powodo­wało sankcję w postaci ograniczenia odliczenia podatku naliczonego, przy czym ograniczenie to musiało być dokonane przez samego podatnika w drodze samoobliczenia. Natomiast od 1 grudnia 2008 r., na skutek nowelizacji art. 111 ust. 2 ustawy o VAT, sankcja w przypadku podatnika, który naruszył obowiązek ewidencji sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej, może zostać nałożona wyłącznie przez organy podat­kowe lub organy kontroli skarbowej.

Zobacz też: Jak ująć sprzedaż w procedurze VAT marża na kasie rejestrującej?

Na uwagę zasługuje fakt, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z 29 lipca 2010 r. (sygn. akt C-188/09) uznał, iż przepis art. 111 ust. 2 ustawy o VAT, określający sankcję za naruszenie obowiązku ewi­dencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej, jest zgodny z przepisami unijnymi, a państwo członkowskie ma prawo do jego stosowania.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama