| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > System eBooking TRUCK usprawni ruch wywozowy z Polski

System eBooking TRUCK usprawni ruch wywozowy z Polski

Służba Celna coraz bardziej skupia się na działaniach mających na celu ułatwienie międzynarodowego obrotu towarów. Ostatnio uruchomiła dwie nowe usługi w oparciu o system eBooking TRUCK.

Służba Celna w październiku br. uruchomiła dwie usługi ułatwiające międzynarodowy obrót towarowy. Wśród wdrożonych rozwiązań jest usługa umożliwiająca rezerwacje on-line terminu odprawy granicznej w oparciu o System eBooking TRUCK.

Zobacz też: Zabezpieczenie wykonania usługi transportowej – kaucja gwarancyjna

System eBooking TRUCK usprawni ruch wywozowy z Polski

System eBooking TRUCK to nowe rozwiązanie informatyczne dedykowane usprawnieniu ruchu wywozowego towarów z Polski, stworzone w oparciu o badania środowiska transportowego. Dzięki specjalnemu serwisowi internetowemu kierowcy samochodów ciężarowych, a w ich imieniu także przedsiębiorcy transportowi, mogą z wyprzedzeniem 30-dniowym rezerwować termin odprawy granicznej.

"System rejestracji odprawy na granicy daje pewność czasu jej przekroczenia. W efekcie spedytor, właściciel towaru może zaplanować dostawę towaru do klienta (...)" - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wiceminister finansów i szef Służby Celnej Jacek Kapica.

"Dzięki nowym rozwiązaniom właściciel firmy transportowej i kierowca mogą zaplanować swój czas pracy i odpoczynku" - dodał.

Jak mówił Kapica dzięki zarejestrowaniu odprawy w systemie wystarczy, że kierowca przyjedzie na granicę dwie godziny przed wyznaczonym czasem i "ma pewność przekroczenia granicy". "Nie musi oczekiwać na przekroczenie granicy na drodze dojazdowej, gdzie okresowo zdarzają się kolejki, np. w czasie weekendu, czy świąt Bożego Narodzenia.

"Dziś mamy do czynienia z sytuacją, że czas oczekiwania w kolejce przed przejściem granicznym w weekendy może sięgać nawet 12 godzin. Jeśli ktoś się zarejestruje, musi przyjechać tylko na 2 godziny przed czasem swojej odprawy granicznej. Oszczędza więc na tym ładnych kilka godzin" - podkreślił wiceszef MF.

Zobacz też: Czy można odliczać 100% VAT od najmu miejsc parkingowych dla samochodów służbowych?

Kapica wskazał, że pilotażowo usługę uruchomiono 5 października br. dla korzystających z odpraw na przejściu granicznym w Grzechotkach (granica z Federacją Rosyjską) i Terminalu Samochodowym w Koroszczynie (granica z Białorusią). Z danych MF wynika, że w pierwszym tygodniu z eBooking TRUCK skorzystało 352 użytkowników, kierowców i przedsiębiorców. W tym czasie odprawionych zostało łącznie 5315 pojazdów ciężarowych, wśród których znaleźli się także pierwsi użytkownicy rezerwujący on-line termin odprawy z wyprzedzeniem. Szczegółowe informacje na temat systemu można znaleźć na stronie internetowej www.e-booking.gov.pl.

Przedstawiciele MF poinformowali również o wdrożeniu systemu rozliczeń ceł i podatków obsługiwanych przez Służbę Celną w oparciu o Zintegrowany System Poboru Należności i Rozrachunków z UE i Budżetem ZEFIR 2.

Zefir 2 jest narzędziem wspomagającym rozliczenia z budżetem zarówno naszego kraju jak i Unii Europejskiej, wykorzystywanym przez wszystkie jednostki Służby Celnej w pełnym zakresie oraz organy skarbowe, a także ministerstwo finansów, w obszarze sprawozdawczości i planowania. Jak wskazuje MF system ten ma obsługiwać 1/3 dochodów budżetu państwa. "Przewiduje się ponad 5000 użytkowników wewnętrznych systemu" - podał resort. (PAP)

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK