| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Ułatwienia dla ruchu Tax Free w Medyce

Ułatwienia dla ruchu Tax Free w Medyce

Wyodrębnienie pasów dla podróżnych przekraczających granicę z wykorzystaniem Tax Free oraz rozszerzenie strefy Hot Spot to tylko niektóre z nowych udogodnień wprowadzanych na przejściu granicznym w Medyce.

Zainteresowanie cudzoziemców możliwością odzyskania podatku VAT za zakupione w UE towary powoduje, że Służba Celna systematycznie wprowadza ułatwienia dla podróżnych, którzy przekraczają przejścia graniczne w ruchu Tax Free. Wiele rozwiązań wdrożonych przez Służbę Celną przyczyniło się do tego, że odprawa na granicy w ramach ruchu Tax Free, przebiega sprawnie, a czas jej przekroczenia jest ograniczony do niezbędnego minimum.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podróżnych wywożących towary w ramach Zwrot VAT dla podróżnych, od 13.08 br. na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce, wprowadzone zostały zmiany w organizacji kontroli w ruchu TAX FREE. Polegają one m.in. na wyodrębnieniu z pasa nr 5 dwóch pasów ruchu przeznaczonych do obsługi dokumentów Tax Free w wersji elektronicznej oraz do obsługi  dokumentów w stosunku do towarów wywożonych w autokarach. Ponadto kontrola towarów wywożonych na dokumentach przedstawianych w wersji papierowej wykonywana jest na pasie nr 6.

Zobacz też: Doładunki i przeładunki bez udziału Służby Celnej

Dodatkowo, dla podróżnych, którzy sami bądź za pośrednictwem sprzedawców zarejestrowali elektronicznie posiadane dokumenty Tax Free, Służba Celna w Medyce przygotowała dodatkowe stanowisko, na którym kontrola towarów wywożonych przez podróżnych, wykonywana jest w pierwszej kolejności (priorytetowo). Zachęcając podróżnych do dokonywania  zgłoszeń w formie elektronicznej, zwiększony został także  sygnał „hot spot" do około 300 metrów.

Służba Celna  ocenia, że zastosowanie nowej organizacji ruchu już teraz przyniosło następujące efekty: czytelny, bezkolizyjny i bezpośredni dojazd do pasa ruchu e-Service oraz dojazd do pasa ruchu nr 6 do obsługi dokumentów w formie papierowej, bezkolizyjny przejazd autokarów wywożących towary z zastosowaniem dokumentów Tax Free (priorytetowa kontrola),zwiększenie obsługi liczby pojazdów w obrębie strefy kontrolnej na przejściu granicznym.

Od początku tego roku, funkcjonariusze Służby Celnej odnotowali na podkarpackich przejściach granicznych ponad 533 tys. dokumentów Tax Free o wartości blisko 700 mln zł. Największym zainteresowaniem podróżnych cieszą się materiały budowlane, części samochodowe, meble, art. chemiczne, sprzęt RTV i AGD.

Zobacz też: Eksport za pośrednictwem innego kraju członkowskiego UE, a VAT

Służba Celna w województwie podkarpackim zaobserwowała, że najwięcej podróżnych zainteresowanych możliwością odzyskania podatku za dokonane w Polsce zakupy, przekroczyło granicę w Medyce. Każdego dnia celnicy rejestrują tu ponad tysiąc dokumentów Tax Free, zaś na pobliskim przejściu granicznym w Korczowej- średnio 800.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku Służba Celna na Podkarpaciu odnotowała niemal milion dokumentów, na podstawie których podróżni wywieźli na Ukrainę zakupione w UE towary  o łącznej wartości ponad 1,2 mld złotych.  Wg badań przeprowadzonych przez rzeszowski urząd statystyczny, to właśnie cudzoziemcy przekraczający granicę z Ukrainą, ponieśli największe wydatki (58,2 %), w porównaniu do wszystkich cudzoziemców przekraczających polsko-rosyjską i polsko-białoruską granicę (dane za III kw.2013 r.). Średnie wydatki 1 cudzoziemca w tym okresie wynosiły na Podkarpaciu 662 zł.

Źródło: Służba Celna

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK