REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Business Process Reengineering - co to jest i kiedy się go stosuje?

Magazyn TNT Express
Magazyn TNT Express
Media

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z klasyczną definicją reinżynierii procesów biznesowych (Business Process Reengineering) powinny one podlegać całościowej analizie w celu przełomowej poprawy krytycznych dla firmy miar.

REKLAMA

Łańcuch dostaw dla wielu firm jest kluczowym elementem, przesądzającym o sukcesie firmy. Dlatego tak ważne jest, aby był on dobrze zaprojektowany i na bieżąco podlegał analizie efektywności. W dość zmiennym otoczeniu rynkowym zmiany procesów są nieuniknione i dotyczy to również łańcucha dostaw. Impulsów do przebudowy łańcucha dostaw może być wiele. Zgodnie z klasyczną definicją reinżynierii procesów biznesowych (Business Process Reengineering) powinny one podlegać całościowej analizie w celu przełomowej poprawy krytycznych dla firmy miar. W rzeczywistości bardzo często zmiany nie są tak głębokie i nie stosuje się aż tak kompleksowego podejścia. Często poszukuje się możliwości optymalizacji procesów, nazywając te działania reinżynierią procesów. Wśród krytycznych dla firmy miar mogą znajdować się między innymi koszty, jakość serwisu, szybkość i terminowość dostaw.

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z najczęściej występujących przyczyn stosowania reinżynierii procesów jest konieczność ograniczenia kosztów. W sytuacji, w której spada konkurencyjność, a jej powodem jest zbyt wysoki, na przykład w porównaniu z konkurencją, koszt dostaw, nie pozostaje nic innego, jak poszukiwanie bardziej efektywnych rozwiązań. Innym powodem może być potrzeba weryfikacji i modyfikacji istniejących rozwiązań np. w sytuacji zmiany zakresu lub asortymentu produkcji. Taka sytuacja wymaga często zmiany dostawców, zapewnienia sprawnych dostaw do finalnych odbiorców i tym samym przeprojektowania istniejących rozwiązań. W ostatnim czasie dość częstym powodem przebudowy łańcucha dostaw są zmiany modelu funkcjonowania firm. Jak wiemy, na dzisiejszym rynku, na którym kluczowym elementem przesądzającym o sukcesie firmy jest gotówka, zdolność do jej generowania i wolne przepływy finansowe, menedżerowie poszukują efektywności w ograniczaniu kosztów stałych i inwestycji kapitałowych nie związanych z ich podstawową działalnością. 

Dla firm działających w modelu określanym jako "assets light" outsourcing nabiera kluczowego znaczenia. Jest on optymalnym rozwiązaniem, który może pogodzić efektywność procesową oraz kosztową. Przebudowa procesów nie jest łatwym zadaniem. Ponieważ każdy proces zazębia się z innymi, ważne jest aby w momencie decyzji o rozpoczęciu prac zaangażować wszystkich, na których procesy wprowadzania zmian mogą mieć wpływ. Bardzo częstym błędem, który prowadzi nie tylko do rozczarowania i frustracji, ale poważnych strat finansowych i wizerunkowych, jest wdrożenie zmiany bez analizy wpływu na inne procesy. Identyfikując potrzebę zmiany musimy zadbać o właściwy dobór grupy projektowej, której celem będzie doprecyzowanie obszarów zmian, opracowanie rozwiązania, zaplanowanie wdrożenia, testowanie nowego rozwiązania, komunikacja i ostateczna zmiana. Na etapie analizy procesu celem grupy projektowej nie powinno być wyłącznie określenie przebiegu procesu, ale przede wszystkim określenie potrzeb klientów danego procesu. Po dokładnym zdefiniowaniu aktualnego procesu i uwzględnieniu oczekiwań grupa przystępuje do projektowania nowego rozwiązania. W praktyce nowe rozwiązanie powinno być przygotowywane w oparciu o potrzeby w oderwaniu od obowiązującego modelu. Ważny elementem jest zaplanowanie testów i okresu pilotażowego. Takie podejście pozwala sprawdzić nowe rozwiązanie w porównaniu do istniejącego i w kontekście spełnienia oczekiwań. Na tym etapie grupa może dokonać zmian, które zdefiniowane zostaną jako słabości. Dokonując zmian należy zadbać o właściwą komunikację na każdym etapie. Często firmy nie zdają sobie sprawy z istoty komunikacji i zakresu jakiego powinna ona dotyczyć. Bardzo często w ramach dobrze przeprowadzonego procesu można zdefiniować inne obszary, które wzmacniają efekt zmian.

Przeprojektowanie łańcucha dostaw może zapewnić wiele korzyści. Mogą one dotyczyć luk między stanem pożądanym a rzeczywistym. Najważniejsze jest, aby organizacja, która przeprowadza proces reinżynierii, potrafiła zdefiniować cel i pożądany stan.
Outsourcing stał się bardzo popularny z wielu powodów. Korzyści, jakie oferuje, są różnorakie. W wielu przypadkach wykorzystanie rozwiązań outsourcingowych pozwala skoncentrować się na podstawowej działalności firmy, wykorzystującej swoje know how i kompetencje. W wielu przypadkach jest to rozwiązanie dużo bardziej efektywne kosztowo i zapewniające wysoką elastyczność. W obecnej sytuacji rynkowej outsourcing pozwala uzyskiwać przewagę konkurencyjną, a dla niektórych firm jest to rozwiązanie, które de facto zapewnia możliwość przetrwania trudnych czasów. Wybór modelu zarządzania łańcuchem dostaw oraz wykorzystywanych w procesie zasobów musi zawsze odpowiadać zdefiniowanym przez firmę potrzebom, prowadzić do realizacji celu i współgrać ze wszystkim procesami w ramach przedsiębiorstwa. Osoby odpowiedzialne za każdą zmianę, bez względu na to czy jest to drobna korekta czy też całościowa reinżynieria procesu, muszą dostrzegać wpływ jaki ich decyzja może mieć na funkcjonowanie firmy.

Tekst przygotowany przez ekspertów TNT Express

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA