| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Transport szkła akrylowego

Transport szkła akrylowego

Transport szkła akrylowego do pierwszego Oceanarium w Polsce został zrealizowany w połowie maja. Będzie to największe Oceanarium w Europie.

W połowie maja firma Fracht FWO Polska dostarczyła ostatnią partię szklanych akryli do Wrocławskiego Zoo. Na niemal dwóch hektarach powstaje tam pierwsze w Polsce i największe w Europie Oceanarium.

Ze szklanych tafli dostarczonych przez firmę Fracht FWO Polska zostanie wybudowany podwodny, przezroczysty tunel, dzięki któremu zwiedzający będą mogli bezpiecznie zobaczyć mieszkańców wód afrykańskich i okołoafrykańskich.

Szkło akrylowe jest ładunkiem bardzo ciężkim i zarazem bardzo delikatnym. Przewożone tafle ze szkła akrylowego charakteryzowały się różnymi rozmiarami, największe miały 12 metrów długości i aż 4,5 metra wysokości. Ze względu na te nietypowe wymiary akryle zostały przewiezione na specjalnych kontenerach typu flat rack stosowanych do transportu ładunków ponadgabarytowych. Konieczne było uzyskanie odpowiednich pozwoleń na przewóz, a w przypadku jednej z dostaw, niezbędny okazał się także pilotaż przesyłki. W gestii firmy Fracht FWO Polska była również współpraca z organami celnymi. Wszystkie te operacje logistyczne zostały wykonane z należytą starannością i precyzją.

Ze względu na swoją tematykę, nowoczesny kompleks złożony z licznych akwariów, zbiorników wodnych oraz basenów stanowić będzie atrakcję turystyczną unikatową w skali światowej. Firma Fracht FWO Polska wyraża zadowolenie, z faktu iż miała możliwość dostarczyć elementy do jego budowy.

Źródło: Materiały prasowe Fracht FWO Polska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Młynarczyk

W mojej kilkunastoletniej praktyce prawniczej, jednym z najtrudniejszych zagadnień jest prowadzenie z pracownikami negocjacji czy to w zakresie konieczności dokonania zmian u pracodawcy obowiązujących regulacji dotyczących na przykład zmiany regulaminu wynagrodzeń, regulaminu premiowania, zmiany regulaminu pracy w zakresie ustalenia na przykład nowych norm czasu pracy - w każdym przypadku gdy nowe regulacje są niekorzystne dla pracowników a ich wprowadzenie wymaga zmian umów o pracę. Umiejętność negocjowania jest również niezwykle ważna, w każdym przypadku, gdy dotyczy to rozwiązania umowy o pracę , szczególnie gdy przyczyny rozwiązania umowy o pracę leżą po stronie pracodawcy, czy też w przypadku wystąpienia u pracodawcy przypadku mobbingu, molestowania seksualnego czy też naruszenia zasad nierównego traktowania. W każdym z wyżej wymienionych przypadku, jak również w innych sprawach, które mogą wystąpić w ramach zatrudnienia pierwszorzędne znaczenie ma umiejętność prowadzenia rozmów z pracownikami w celu zminimalizowania wystąpienia konfliktu, lub w celu doprowadzenia do rozwiązania konfliktu i przywrócenia u pracodawcy normalnego toku działania i właściwych relacji pomiędzy pracownikami. Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest, bowiem zapewnienie normalnych warunków pracy, jak również przeciwdziałanie zjawiskom tworzących negatywną atmosferę. Umiejętność negocjowania i prowadzenia rozmów z pracownikami jest umiejętnością niezbędna, w którą, w mojej ocenie, musi być wyposażony pracownik HR. Pracownicy HR , nawet mając świadomość jak ważne jest kształtowanie prawidłowych zachowań i relacji pomiędzy pracownikami a pracodawcą, skupiają się w swojej pracy przede wszystkim na doskonaleniu znajomości przepisów prawa oraz szkoleniu się w umiejętności ich stosowania traktując to jako quasi „oręż”, który ma zapewnić pracodawcy ochronę prawną przy podejmowaniu działań wobec pracowników. Tymczasem wyłącznie znajomość przepisów prawa jakkolwiek niezbędna w tej pracy to jednak jak wynika z praktyki powinna korespondować z umiejętnościami negocjacyjnymi, gdyż dopiero to połączenie pozwala moim zdaniem wielu konfliktów uniknąć a praktycznie prawie wszystkie rozwiązać.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK