| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Czy można zrefakturować koszt przejazdu taksówką wynajętą dla odwiezienia gości ze spółek powiązanych?

Czy można zrefakturować koszt przejazdu taksówką wynajętą dla odwiezienia gości ze spółek powiązanych?

Podatnik będący spółką logistyczną gościł na spotkaniu biznesowym przedstawicieli spółek z nią powiązanych: spółki polskiej oraz spółki z Czech (nieprowadzącej działalności w Polsce). Podatnik nabył we własnym imieniu, ale na rzez ww. kontrahentów usługę transportową (taxi). Transport dotyczył gości ze spółek powiązanych. Faktura została wystawiona na Podatnika. Podatnik zamierza obciążyć kosztem usługi (refakturować) spółki powiązane.

Podatnik powziął wątpliwość odnośnie tego, w jaki sposób powinien rozliczyć tę transakcję z punktu widzenia VAT oraz, w jaki sposób wykazać to w deklaracji na potrzeby podatku.

Więcej informacji na temat VAT w logistyce znajdziesz tutaj

Odpowiedź:

Odsprzedaż usługi

W analizowanym przypadku Podatnik nabył usługę, z której skorzystały spółki powiązane. Zgodnie zaś z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. Powyższy przepis, dotyczący odsprzedaży usług (spotkać się można także z terminem refakturowanie) ma zastosowanie w przedstawionej sytuacji. Tak więc należy uznać, że z punktu widzenia VAT, Podatnik jednocześnie usługę transportową nabył (od firmy taksówkarskie) oraz dokonał jej świadczenia ( na rzecz spółek powiązanych). W konsekwencji, niezbędne jest opodatkowanie VAT, zgodnie z zasadami właściwymi dla tego rodzaju świadczeń.

Sposób opodatkowania

Zgodnie z art. 28f ust. 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług transportu pasażerów jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Tak więc miejscem świadczenia usługi Podatnika jest terytorium Polski. Co ważne, będzie tak  zarówno w odniesieniu do spółki polskiej, jak i spółki czeskiej. W obu tych przypadkach, zastosowanie znajdzie opodatkowanie polskim podatkiem VAT. W szczególności, warto zwrócić uwagę, że spółka czeska nie będzie rozpoznawać w swoim kraju importu usług. O ewentualny zwrot polskiego VAT z tytułu tego nabycia spółka czeska będzie mogła się ubiegać w procedurze  zwrotu właściwej dla podmiotów zagranicznych.

Usługa transportowa jest opodatkowana stawką 8% (art. 41 ust. 2 w zw. z poz 155 lub 156 załącznika nr 3 do ustawy o VAT). Biorąc pod uwagę powyższe regulacje, Podatnik powinien wystawić na rzecz spółek powiązanych faktury z zawartym na niej podatkiem VAT według stawki 8%.

Wartość netto z faktury (podstawa opodatkowania VAT) zawarta będzie w poz. 17, zaś podatek należny w poz. 18 deklaracji VAT-7. Pozycje te dotyczą świadczenia usług na terytorium kraju opodatkowanych według stawki 8%.

Tekst: Michał Samborski, konsultant podatkowy ECDDP sp. z o.o.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »