| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Kiedy wystawić fakturę z tytułu wykonania usługi spedycyjnej?

Kiedy wystawić fakturę z tytułu wykonania usługi spedycyjnej?

Kiedy trzeba wystawić fakturę w przypadku świadczenia usług spedycyjnych na rzecz polskiego przedsiębiorcy? Czy faktura może być wystawiona w ciągu 7 dni od wykonania usługi?

Zasadniczo przedsiębiorca, który zobowiązany jest do udokumentowania sprzedaży za pomocą faktury VAT ma na jej wystawienie 7 dni. Termin ten biegnie od daty wydania towaru lub świadczenia usługi. Jednakże od reguły tej przewidziano szereg wyjątków, a jeden z nich dotyczy właśnie świadczenia usług spedycyjnych.

W tym przypadku bowiem fakturę wystawia się:

  • nie później, niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego oraz
  • nie wcześniej niż 30 dni przed powstaniem tego obowiązku.

Sam obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług spedycyjnych powstaje zaś z chwilą dokonania całości lub części zapłaty, nie później niż 30 dnia od daty wykonania usługi.

Przykład

Spółka X świadczyła na rzecz Spółki Y usługę spedycyjną. Usługa została wykonana w dniu 1 marca 2011 r. i w tym samym dniu Spółka X wystawiła fakturę z tytułu wykonanej usługi określając w niej termin płatności na 20 marca. Rozważmy dwa warianty omawianej sytuacji:

  • Spółka Y będąca usługobiorcą dokonuje zapłaty całości kwoty w dniu 15 marca – faktura została wystawiona prawidłowo, gdyż obowiązek podatkowy powstał 15 marca, a więc fakturę wystawiono przed powstaniem obowiązku podatkowego, lecz nie wcześniej niż 30 dni przed powstaniem obowiązku podatkowego,
  • Spółka Y uiściła należność 3 kwietnia. W tym przypadku obowiązek podatkowy powstał 31 marca. Również w tym przypadku uznać należy, że faktura została wystawiona prawidłowo, gdyż wystawiono ją przed powstaniem obowiązku podatkowego, jednakże nie wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Podstawa prawna: § 11 ust. 1 rozporządzenia z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług

Usługi spedycyjne na rzecz greckich i bułgarskich przedsiębiorców

Świadczę usługi spedycyjne na rzecz greckich i bułgarskich przedsiębiorców. Czy powinienem rozliczyć z tego tytułu podatek VAT oraz czy i kiedy powinienem wystawić fakturę?

W przypadku, gdy polski podatnik świadczy usługę spedycyjną na rzecz przedsiębiorcy zagranicznego miejscem opodatkowania takiej usługi będzie kraj w którym ta usługa jest świadczona, a więc co do zasady kraj siedziby usługobiorcy (co wynika z art. 28b ustawy o VAT). Zatem, w przedstawionej w pytaniu sytuacji usługi świadczone i opodatkowane będą na terytorium Grecji i Bułgarii.

reklama

Ekspert:

Anna Resiak

Ekspert podatkowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »