| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Kiedy wystawić fakturę z tytułu wykonania usługi spedycyjnej?

Kiedy wystawić fakturę z tytułu wykonania usługi spedycyjnej?

Kiedy trzeba wystawić fakturę w przypadku świadczenia usług spedycyjnych na rzecz polskiego przedsiębiorcy? Czy faktura może być wystawiona w ciągu 7 dni od wykonania usługi?

Okoliczność, że miejscem świadczenia usługi jest terytorium innego niż Polska państwa oznacza, że po stronie świadczącego usługę przedsiębiorcy dochodzi do tzw. „eksportu” usług, który nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce.

Pomimo, że polski podatnik nie jest zobowiązany do rozliczenia VAT, ma on obowiązek wystawić fakturę sprzedaży (a także, co do zasady, wykazać transakcję w deklaracji podatkowej i informacji podsumowującej). Faktura VAT wystawiana przez podmiot dokonujący eksportu usług to tzw. faktura VAT handlowa (faktura VAT NP). Faktura ta powinna zostać wystawiona najpóźniej z dniem wykonania usługi spedycyjnej, nie wcześniej niż 30 dnia przed wykonaniem usługi.

Przykład

Polska Spółka świadczyła usługę spedycyjną na rzecz Spółki greckiej. Wykonanie usługi nastąpiło z dniem 1 października 2010 r. Miejscem opodatkowania usługi jest terytorium Grecji (kraj siedziby usługobiorcy), a zatem polska Spółka dokonała eksportu usług. Miała obowiązek wystawić fakturę VAT NP najpóźniej w dniu 1 października 2010 r. (dzień wykonania usługi) i wcześniej niż 30 dnia przed tym dniem, a więc 1 września 2010 r.

Podstawa prawna: art. 106 ust. 2 ustawy o VAT, § 11 ust. 1 w zw. z § 26 rozporządzenia z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Usługi spedycyjne od przedsiębiorcy z siedzibą w Niemczech

Zamierzam nabywać usługi spedycyjne od przedsiębiorcy mającego siedzibę na terytorium Niemiec. Wiem już, że taka transakcja powinna zostać rozpoznana w VAT jako import usług, ale czy muszę z tego tytułu wystawiać fakturę, a jeśli tak to kiedy?

W przypadku importu usług spedycyjnych przedsiębiorca, który nabywa takie usługi od podmiotu zagranicznego, jest zobowiązany do rozliczenia VAT na terytorium Polski. W takiej sytuacji podatnik zobowiązany jest do wystawienia faktury wewnętrznej (wykazuje się w niej kwotę podatku należnego z tytułu dokonanej transakcji).

Odnośnie terminu wystawienia faktury wewnętrznej zasadą jest, w przypadku usług spedycyjnych, że fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego i nie wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego. Sam obowiązek podatkowy powstaje w takiej sytuacji z chwilą wykonania usługi.

Jeżeli zaś dla danej usługi ustalono okresy rozliczeniowe, (przykładowo miesięczne), wówczas usługę uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu.

Dopuszczalnym jest także dokumentowanie nabycia ww. usług jedną zbiorczą fakturą wewnętrzną wystawianą na koniec okresu rozliczeniowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Przykład

Polska Spółka nabyła usługę spedycyjną od podatnika niemieckiego. Wykonanie usługi nastąpiło z dniem 21 maja 2011 r. Miejscem opodatkowania usługi jest terytorium Polski i Spółka ma obowiązek rozpoznać import usług z tytułu nabytej usługi. W takim przypadku. Spółka powinna wystawić fakturę wewnętrzną najpóźniej w dniu 21 maja 2011 r. (dzień wykonania usługi), jednakże nie wcześniej niż 30 dnia przed tą datą.

Podstawa prawna: art. 106 ust. 7 ustawy o VAT, § 11 ust. 1 w zw. z § 24 rozporządzenia z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Szymańska

projektant wnętrz, INNE MEBLE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »