| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > Prawo do odliczania podatku VAT, a usługi magazynowania

Prawo do odliczania podatku VAT, a usługi magazynowania

Czy zagraniczna spółka będąca w Polsce zarejestrowana jedynie do celów podatku VAT, a korzystająca z usług magazynowania może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na podstawie faktur potwierdzających przechowywanie towarów w magazynach?

Spółka jest podmiotem z Hiszpanii prowadzącym działalność w zakresie sprzedaży m.in. paneli solarnych. Zarejestrowana jako podatnik podatku od wartości dodanej w Hiszpanii. Spółka nie posiada siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce. Jest natomiast zarejestrowana dla celów podatku od towarów i usług w Polsce dla potrzeb rozpoznawania dokonywanych przez siebie transakcji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, eksportu i importu towarów. W latach 2010 i 2011 spółka zlecała produkcje paneli firmie z Polski.
Wyroby były kierowane do magazynów na terenie kraju, gdzie miały się znajdować do czasu ich wysyłki do nabywców z Unii Europejskiej i poza nią. Niesprzedane materiały nadal znajdują się w magazynach, skąd są rozprowadzane do potencjalnych nabywców. Spółka nie posiada w Polsce swojego magazynu a jedynie zleca usługi magazynowania podmiotom trzecim. Usługodawcy traktowali owe usługi magazynowania i usługi do nich pomocnicze jako podlegające opodatkowaniu VAT na terytorium kraju stawką podatku VAT 23%. Takie też wystawili faktury dokumentujące przedmiotową sprzedaż.

Powstało pytanie czy spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na podstawie faktur potwierdzających przechowywanie towarów w magazynach na terytorium Polski. Przyjmując że usługi te były wykorzystywane do wykonywani czynności opodatkowanych.

Udzielając odpowiedzi na pytanie, należy wykazać kiedy podatnik ma prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego od kwoty podatku należnego. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT możliwość pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego ma miejsce o ile towary i usługi służą czynnościom opodatkowanym. Kwotę podatku naliczonego, w myśl art. 86 ust. ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Skoro spółka nie dysponuje własnym magazynem na terytorium kraju - nabywane przez nią usługi magazynowania towarów są jej niezbędne dla realizacji działalności dystrybucyjnej - sprzedaży wyrobów produkowanych w Polsce. Zasadne staje się stwierdzenie, że usługi przechowywania towarów w magazynach i usługi bezpośrednio z nimi związane są przez spółkę wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Przy czym ustawodawca wprowadził pewne ograniczenia wynikające z treści art. 88 ust. 3a pkt. 7 ustawy o VAT twierdząc, że nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy wystawiono faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze - w części dotyczącej tych czynności. A zatem należy ustalić, czy wystawione przez kontrahentów faktury powinny takie kwoty podatku zawierać. Innymi słowy czy podlegają opodatkowaniu w Polsce.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Artur Dawid Samek

radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »