| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > Rynek powierzchni magazynowych w Europie Środkowej

Rynek powierzchni magazynowych w Europie Środkowej

Rynek powierzchni magazynowych w Europie Środkowej wszedł w okres stabilizacji z tendencją do lekkiego ożywienia w najbliższej przyszłości. Tak tendencje na rynku powierzchni magazynowych oceniają eksperci.

Zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Europie Środkowej wynoszą ponad 15 mln mkw., z czego 10,5% jest niewynajęte (ok. 1,6 mln mkw.). Jest to średni wskaźnik powierzchni niewynajętej dla całego regionu i uwzględnia różnice pomiędzy poszczególnymi krajami.

„Wskaźnik powierzchni niewynajętej w większości krajów wynosi 7,5-11% i jest bliski „zdrowemu” poziomowi 10%. Najmniej wolnej powierzchni (7%) znajduje się w Czechach. Dane te wskazują na potencjał nowych inwestycji w regionie" - powiedział Ferdinand Hlobil.

W ubiegłym roku czynsze bazowe utrzymały się na stabilnym poziomie 3,5-3,7 EUR/mkw./miesiąc w zależności od obiektu. Najwyższe stawki czynszów dotyczą najbardziej atrakcyjnych lokalizacji (zwłaszcza w pobliżu stolic), w których podaż wolnej powierzchni jest wysoka, a najemcy mogą liczyć na zachęty ze strony deweloperów.

W najbliższej przyszłości oczekujemy nieznacznego ożywienia na rynku nowych inwestycji budowlanych i dalszej modernizacji istniejących obiektów magazynowych w Europie Środkowej. Czasy inwestycji na masową skalę, gdy rynki musiały uzupełnić braki w podaży nowoczesnej powierzchni magazynowej z wcześniejszych dziesięcioleci, należą już bezpowrotnie do przeszłości.

„Budowa nieruchomości magazynowych jest nadal atrakcyjnym segmentem rynku. W ubiegłym roku zainwestowano w budowę magazynów w Europie Środkowej ok. 350 mln euro. Taki poziom inwestycji może się utrzymać również w bieżącym roku. W 2012 r. wybudowano w Niemczech nieco ponad 1,5 mln mkw. nowoczesnych hal magazynowych. To prawie dwukrotnie więcej niż łącznie w Europie Środkowej i Rumunii (740 000 mkw.). Zważywszy na wysokość wzrostu gospodarczego w Niemczech i znacznie wyższą siłę nabywczą mieszkańców tego kraju, można uznać, że działalność deweloperska w Europie Środkowej stoi na bardzo przyzwoitym poziomie” – dodał Ferdinand Hlobil.

Źródło: Materiały prasowe Cushman & Wakefield

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK