| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Kodeks drogowy > Bezpieczeństwo ruchu drogowego > Prawo o ruchu drogowym – wstęp

Prawo o ruchu drogowym – wstęp

Ruch drogowy w Polsce podlega regułom znajdującym się w szeregu ustaw. Najobszerniejszym aktem prawnym jest Prawo o ruchu drogowym, zwane niekiedy kodeksem drogowym.

Ruch drogowy

Ustawa z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, określana mianem Kodeksu drogowego, jest jednym z podstawowych aktów prawnych regulujących zachowanie się uczestników ruchu drogowego. Określenie to nie jest jednak do końca trafne, gdyż Prawo o ruchu drogowym nie jest jedynym aktem całościowo regulującym prawa i obowiązki związane z ruchem drogowym.

Nie mniejsze znaczenie dla ruchu drogowe, obok samej ustawy Prawo o ruchu drogowym, mają również liczne rozporządzenia, które są wydawane na podstawie upoważnienia znajdującego się w treści ustawy.

Ubezpieczenie OC

Istotne znaczenie dla kierowców ma również ustawa z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Określa ona obowiązek zakupu ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej przez posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie pojazdu

Zgodnie z treścią przepisów ustawy każdy posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany do zakupu polisy ubezpieczenia, które będzie chronić od skutków prawnych szkód spowodowanych z uczestnictwem w ruchu drogowym. Objęcie powszechnym obowiązkiem ubezpieczeniowym każdego posiadacza samochodu ma na celu ochronę innych uczestników. W razie wypadku drogowego, każdy poszkodowany nie będzie narażony na niebezpieczeństwo nieudanego poszukiwania odszkodowania w majątku sprawcy, lecz może bezpośrednio zwrócić się do jego ubezpieczyciela.

Za niedopełnienie obowiązku posiadacze narażają się karę grzywny. Odszkodowania dla poszkodowanych przez nieubezpieczonego sprawcę wypłaca z kolei Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Ustawa o kierujących pojazdami

Od 19 stycznia 2013 r. w życie wejdzie również ustawa z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, która będzie regulować m.in. zasady uzyskiwania i cofania uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi w ruchu drogowym. Wejście w życie tej ustawy spowoduje uchylenie przepisów dotyczących kierujących, znajdujących się w Prawie o ruchu drogowym.

Zobacz: Art. 1 Prawa o ruchu drogowym

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK