| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Kodeks drogowy > Bezpieczeństwo ruchu drogowego > Prawo o ruchu drogowym – wstęp

Prawo o ruchu drogowym – wstęp

Ruch drogowy w Polsce podlega regułom znajdującym się w szeregu ustaw. Najobszerniejszym aktem prawnym jest Prawo o ruchu drogowym, zwane niekiedy kodeksem drogowym.

Ruch drogowy

Ustawa z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, określana mianem Kodeksu drogowego, jest jednym z podstawowych aktów prawnych regulujących zachowanie się uczestników ruchu drogowego. Określenie to nie jest jednak do końca trafne, gdyż Prawo o ruchu drogowym nie jest jedynym aktem całościowo regulującym prawa i obowiązki związane z ruchem drogowym.

Nie mniejsze znaczenie dla ruchu drogowe, obok samej ustawy Prawo o ruchu drogowym, mają również liczne rozporządzenia, które są wydawane na podstawie upoważnienia znajdującego się w treści ustawy.

Ubezpieczenie OC

Istotne znaczenie dla kierowców ma również ustawa z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Określa ona obowiązek zakupu ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej przez posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie pojazdu

Zgodnie z treścią przepisów ustawy każdy posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany do zakupu polisy ubezpieczenia, które będzie chronić od skutków prawnych szkód spowodowanych z uczestnictwem w ruchu drogowym. Objęcie powszechnym obowiązkiem ubezpieczeniowym każdego posiadacza samochodu ma na celu ochronę innych uczestników. W razie wypadku drogowego, każdy poszkodowany nie będzie narażony na niebezpieczeństwo nieudanego poszukiwania odszkodowania w majątku sprawcy, lecz może bezpośrednio zwrócić się do jego ubezpieczyciela.

Za niedopełnienie obowiązku posiadacze narażają się karę grzywny. Odszkodowania dla poszkodowanych przez nieubezpieczonego sprawcę wypłaca z kolei Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Ustawa o kierujących pojazdami

Od 19 stycznia 2013 r. w życie wejdzie również ustawa z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, która będzie regulować m.in. zasady uzyskiwania i cofania uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi w ruchu drogowym. Wejście w życie tej ustawy spowoduje uchylenie przepisów dotyczących kierujących, znajdujących się w Prawie o ruchu drogowym.

Zobacz: Art. 1 Prawa o ruchu drogowym

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK