REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak, krok po kroku przygotować auto do zimy

Piotr Czerniakowski
Piękne zimowe widoki będą cieszyć tym bardziej, gdy nasze auto będzie się dobrze sprawować.
Piękne zimowe widoki będą cieszyć tym bardziej, gdy nasze auto będzie się dobrze sprawować.

REKLAMA

REKLAMA

Połowa października już za nami. Lada chwila pojawią się pierwsze przymrozki, a my, zaskoczeni nagłym atakiem zimy, niczym polscy drogowcy możemy być na nią kompletnie nieprzygotowani. Wielu nieprzyjemności można uniknąć, w odpowiedni sposób zabezpieczając swe auto.

REKLAMA

Przeciętny użytkownik samochodu nie ma czasu, dostatecznej wiedzy, a przede wszystkim odpowiednich warunków, by dokładnie sprawdzić i przygotować swój pojazd do zimy. Bezsprzecznie najlepszym sposobem jest udanie się do autoryzowanej stacji obsługi. Samochody, których okres gwarancji mechanicznej minął, można również zaprowadzić do warsztatu cieszącego się naszym zaufaniem. Niewątpliwie pozwoli nam to zaoszczędzić kosztów. Najlepszym dla nas rozwiązaniem jest połączenie okresowego przeglądu mechanicznego z zabezpieczeniem auta na najbliższe miesiące. Jeśli jednak terminy wizyt się nie pokrywają, to i tak powinniśmy powierzyć swoje auto specjalistom. Pamiętajmy - jak zawsze - najważniejsze jest bezpieczeństwo .

REKLAMA

W pierwszej kolejności – wymiana ogumienia. Tak naprawdę nie ma konkretnej daty, w której powinniśmy założyć zimówki. Specjaliści radzą, by zrobić to, gdy temperatura powietrza ustabilizuje się na poziomie 7 st. C. lub niższej. Poniżej tej temperatury, opona letnia, która jest zrobiona z innej mieszanki niż zimowa, najzwyczajniej traci przyczepność. Odradza się również wymiany ogumienia na własną rękę. Powinno to być zrobione przez specjalistów, którzy oprócz zmiany opon, wyważą koła. W stolicy, obiegowo uznawanej za drogie miasto, taką usługę można wykonać już za 70 zł. Bez względu na wszystko – na tym oszczędzać nie wolno.

Zobacz też: Jeśli off - road to tylko z dobrą wyciągarką

REKLAMA

Następnym elementem, który trzeba sprawdzić, jest zawieszenie auta. Szczególną uwagę należy zwrócić na amortyzatory. Niesprawne, mimo najlepszych zimówek, ABS-u i wszelkich systemów, mogą wydłużyć drogę hamowania i zmniejszyć sterowność auta. Przy okazji należy sprawdzić czy w zawieszeniu i układzie kierowniczym nie pojawiły się luzy, które znacznie obniżają efektywność działania podzespołów. Z elementów mechanicznych pozostaje jeszcze układ hamulcowy. Mechanicy powinni sprawdzić stan ogólny układu i poszczególnych jego elementów. Jeśli chodzi o płyn hamulcowy , to przy normalnym użytkowaniu obligatoryjnie wymienia się go mniej więcej raz na 2 lata. Z uwagi, że każdy kierowca ma inny styl jazdy, bez względu na to kiedy płyn był wymieniany, powinno się sprawdzić jego stan. Podobnie jest w przypadku płynu chłodniczego – mimo teoretycznych 2 lat żywotności, warto sprawdzić poziom jego zużycia.

Kontrola powinna objąć również instalację elektryczną, czyli przede wszystkim akumulator - stan naładowania i oczyszczenie klem. Jest to szczególnie ważne w przypadku silników wysokoprężnych, które w czasie dużych mrozów pobierają sporo energii z akumulatora. Gdy już  jesteśmy przy silnikach Diesla, warto również zająć się świecami żarowymi, które rozgrzewają powietrze przed uruchomieniem silnika. Jeśli chodzi o silniki benzynowe należy sprawdzić świecie zapłonowe, wraz z całym układem. W każdym silniku zaś trzeba skontrolować stan i naciąg paska klinowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z uwagi na to, że zimą zmrok zapada szybko, a opady śniegu czy deszczu są codziennością, warto zająć się widocznością – zarówno czynną, jak i bierną. Chcąc dobrze widzieć przez  szybę w naszym samochodzie, powinno się sprawdzić wycieraczki i spryskiwacze. W tych pierwszych należy skontrolować stan piórek. Jeśli zamiast usuwać śnieg i brud z szyby tylko je rozmazują, trzeba wymienić cały element. Spryskiwacze powinny być drożne, strumień musi trafiać wprost pod pole zasięgu wycieraczki, zaś płyn wymieniamy na specjalny, antyzamrożeniowy. Aby być widzianym, trzeba upewnić się czy wszystkie żarówki są sprawne, odblaski całe, a ustawienie świateł – prawidłowe.

Warto pomyśleć również o odpowiednim wyposażeniu samochodu. Wszelkie odmrażacze, szczotki, skrobaczki, to drobiazgi, które pozwolą nam zaoszczędzić czas i nerwy, gdy dojdzie już do porannej „walki” z samochodem. Można również kupić  kamizelkę odblaskową. Nie jest ona wprawdzie obowiązkowym elementem wyposażenia, ale może się przydać w czasie szybko nadchodzącej, zimowej nocy. Oczywiście, oby jak najrzadziej.

Zobacz też: Jak przygotować samochód do jesieni?

Przygotowanie to jedno, lecz nie należy zapominać o odpowiedniej eksploatacji samochodu i monitorowaniu jego stanu. W przypadku starszych samochodów warto od czasu do czasu spojrzeć, czy nie pojawiają się gdzieś ogniska rdzy, dla której zima jest czasem ekspansji. Pamiętajmy również, że olej napędowy w czasie zimy powinien mieć trochę inny skład niż zwykle,  tankujmy go więc tylko na sprawdzonych stacjach. Nie zaszkodzi również raz na jakiś czas skontrolować ciśnienie w oponach.

Może się wydawać, że czeka nas ogrom pracy i mnóstwo wydatków. Pamiętajmy jednak, że wiele z tych rzeczy możemy zrobić sami, równie dobrze jak fachowcy. Dołóżmy wszelkich starań, aby przygotować nasz samochód do jazdy zimą tak, aby była ona bezpieczna dla nas i innych uczestników ruchu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA