REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przygotowanie auta do zimy - podstawowe czynności

Max Trela
Dla zapewnienia optymalnej widoczności zawsze warto wymienić przed zimą piórka wycieraczek. Fot. Fotolia
Dla zapewnienia optymalnej widoczności zawsze warto wymienić przed zimą piórka wycieraczek. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przygotowanie auta przed sezonem zimowym nie zawsze musi oznaczać wizytę w warsztacie. Wiele prostych czynności możemy zrobić sami lub z pomocą osoby, która nie boi się ubrudzić sobie rąk. Jest 6 podstawowych punktów zimowej kontroli – oto one:

1. Opony

Opony zimowe to zapewne pierwsza rzecz o jakiej myślą kierowcy gdy słyszą złowrogie słowo „zima”. Pamiętajmy, że powinniśmy je założyć dopiero wtedy gdy temperatura w najcieplejszym momencie dnia spada poniżej 7 stopni Celsjusza.

REKLAMA

Co ważne jeśli decydujemy się użyć zimówek z poprzedniego sezonu, należy sprawdzić, czy nie noszą one śladów żadnych mechanicznych uszkodzeń i czy ich bieżnik na całym obwodzie jest równomiernie zużyty. Jego wysokość musi wynosić co najmniej 4 mm.

2. Ostatnie mycie przed mrozami

Przed zimą dobrze jest dokładnie umyć samochód. Ten kosmetyczny zabieg to okazja do tego, aby wykryć wszystkie uszkodzenia powierzchni lakierowej. Z ich naprawą nie należy zwlekać, bo potem może być już za późno.

3. Rzut oka pod maskę

Niezbędnych przygotowań do zimowej eksploatacji wymaga silnik. Na pierwszy plan wysuwa się kontrola temperatury zamarzania cieczy w układzie chłodzenia. Dobrej jakości płyn chłodzący to taki, który krystalizuje w temperaturze poniżej -30-35 stopni Celsjusza. Ważne są również zalecenia producenta odnośnie do okresowej wymiany cieczy chłodzącej.

Zobacz też: Czy hamulce mogą zamarznąć?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli kupiliśmy auto z niepewną historią serwisową lepiej zmienić płyn profilaktycznie. Taka operacja kosztuje w serwisie około 60 – 80 złotych, a zaniedbanie może zakończyć się nawet pęknięciem bloku silnika i kosztami naprawy przekraczającymi kilkanaście tysięcy złotych.

4. Akumulator do kontroli

Wnikliwej kontroli wymaga również układ rozruchu i ładowania. Właściciele diesli powinni dokładnie sprawdzić stan świec grzejnych.

Sprawdzian instalacji elektrycznej powinien uwzględniać również funkcjonowanie oświetlenia samochodu i ustawienie reflektorów. Przed zimą oczyszczenia i zabezpieczenia wymagają klemy akumulatora oraz inne ważne połączenia elektryczne, zwłaszcza te w większym stopniu narażone na działanie wilgoci.

5. Co w podwoziu piszczy?

W przygotowaniu samochodu do zimowej jazdy nie należy zapominać o sprawdzeniu zawieszenia, bo to w końcu głównie od pewnej reakcji auta na ruchy kierownicy zależy nasze bezpieczeństwo. Co sprawdzamy? Układ hamulcowy, układ kierowniczy, amortyzatory, sworznie – tej właśnie kolejności. I nie warto słuchać oszczędnego mechanika, który będzie nam podpowiadał, ze wymiana sworzni czy końcówki drążka na zimę jest bezsensowna, bo w zimie ten element bardziej się niszczy.

Zobacz też: Czy samochodowa elektronika jest odporna na mróz?

To prawda – elementy zawieszenia najbardziej dostają w kość  właśnie zimą i to właśnie dlatego muszą być w pełni sprawne. Jeśli gdziekolwiek jest minimalny luz po 2 miesiącach zimy może być on już tak duży, że auto nie będzie trzymało kierunku jazdy.

6. Wycieraczki, płyn, uszczelki, zamki

REKLAMA

Na koniec drobiazgi, ale równie istotne jak mechanika czy elektryka. Dla zapewnienia optymalnej widoczności zawsze warto wymienić przed zimą piórka wycieraczek, a przynajmniej, o ile to możliwe, same gumki. Trzeba już zadbać o to, aby w zbiorniku spryskiwacza odpowiednio wcześniej znalazł się zimowy płyn.

Ważną czynnością, którą należy wykonać jeszcze przed nadejściem mrozów, jest też przesmarowanie wszystkich uszczelek preparatem silikonowych, oraz zamków w drzwiach preparatem pochłaniającym wilgoć.

Dalej pozostaje już tylko czekać na pierwszy śnieg...

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

REKLAMA

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

REKLAMA

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA