REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Obsługa CB radia nie jest skomplikowana, ale żeby poznać jego wszystkie możliwości, trzeba zwrócić uwagę na jego panel kontrolny i poznać działanie poszczególnych przycisków.
Obsługa CB radia nie jest skomplikowana, ale żeby poznać jego wszystkie możliwości, trzeba zwrócić uwagę na jego panel kontrolny i poznać działanie poszczególnych przycisków.

REKLAMA

REKLAMA

Aby CB radio służyło kierowcy jak najlepiej warto zapoznać się z jego funkcjami. Większość jego nowych użytkowników nie zaprząta sobie głowy czytaniem jego instrukcji, co w skrajnych sytuacjach może się obrócić przeciw nim. Warto zatem przyjrzeć się podstawowym możliwością CB radia.

Umiejętne korzystanie z CB radia zapewnia szybszą wymianę informacji pomiędzy jego użytkownikami. Ograniczeniu ulega także zamęt powodowany na danym kanale przez nowych użytkowników tego systemu. Ogromną zaletą posiadania odpowiedniej wiedzy z zakresu obsługi CB radia będzie także spokój w chwili zaistnienia niebezpieczeństwa na drodze. Doświadczony użytkownik bez problemu, jednym ruchem ręki, uruchomi kanał ratunkowy, by wezwać pomoc i powiadomi innych kierowców o niebezpieczeństwie. Zalety CB radia są ogromne, jednak bardzo istotna w jego użytkowaniu jest kultura wypowiedzi i zwracania się do innych jego użytkowników czyli po prostu savoir-vivre.

REKLAMA

Zobacz też: Czy przez CB radio mogę wezwać pomoc w razie wypadku?

CB RADIO KROK PO KROKU

Skoro posiadamy takie urządzenie, warto by było wykorzystać wszystkie jego funkcję i umieć poprawić zasięg i jakość rozmowy. Do tego celu służą pokrętła znajdujące się na panelu. Warto byłoby znać ich przeznaczenie:

  • CHANNEL- przełącznik kanałów
  • MIC- gniazdo mikrofonu ( zdarza się, że nie wszystkie mikrofony pasują do konkretnych urządzeń ,nawet gdy są tej samej firmy)
  • ON/OFF VOL- regulator głośności
  • SQUELCH- blokada szumów (w niektórych radiach funkcja ta jest automatyczna np. TTI 550)
  • RF GAIN- czułość odbiornika (najbardziej przydatne pokrętło w miastach o zmiennej częstotliwości)
  • MIC GAIN- czułość mikrofonu
  • LCRAM/FM- ustalenie rodzaju emisji (AM- modulacja amplitudowa, FM- modulacja częstotliwości)
  • SCAN- przeglądanie kanałów ( odnajduje kanały na których obecnie odbywa się nadawanie)
  • Q.UP- szybka zmiana kanałów o 10 w górę w stosunku do aktualnego
  • Q.DOWN- szybka zmiana kanałów o 10 w dół w stosunku  do aktualnego
  • LOCAL/DX- ustawienie mocy odbiornika ( Local- gdy auta jadą blisko siebie i sygnał jest silny, Dx- dla sygnałów słabych)
  • ANL/OFF- redukcja zakłóceń
  • CB/PA- przełącznik megafon/CB
  • EMG-  szybki dostęp do kanału 9 (kanał ratunkowy)
  • DW- przycisk ten umożliwia na podsłuch innego kanału bez przełączania
  • M1/M2/M3/M4- pamięć czterech kanałów ( jeżeli długo przyciśniemy przycisk, to kanał zostanie zapamiętany i umożliwi to szybkie przejścia między wybranymi przez nas kanałami)

Zobacz też: CB radio w telefonie komórkowym. Czy to działa?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na panelu CB radia znajduję się także wielofunkcyjny wyświetlacz, na którym pojawiają się informację dotyczące np. kanału na którym, obecnie się znajdujemy, moc sygnału czy częstotliwość.Jeśli chcemy porozmawiać dłuższą chwilę z jednym z kierowców, możemy przełączyć się na osobny, wolny kanał tak, aby nie przeszkadzać innym kierowcom poszukującym istotnych wskazówek na temat trasy, zatorów drogowych czy innych problemów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA