REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Owiewki samochodowe – przydatny gadżet czy zbędny bajer?

Daniel Kowieski
owiewki samochodowe mają bardzo wiele zalet.
owiewki samochodowe mają bardzo wiele zalet.
Citroen

REKLAMA

REKLAMA

Jedni uważają je za zbędny gadżet, inni cenią za praktyczne zalety. Ich estetyka jest kwestią gustu, jednak niewątpliwie owiewki na szyby to produkt ułatwiający życie i poprawiający komfort jazdy samochodem bez klimatyzacji.

Owiewki na szyby mają wiele zalet, ale większość z nich docenią jedynie posiadacze starszych samochodów, które nie są wyposażone w klimatyzację, bądź posiadają mało wydajny system nadmuchu w kabinie. W deszczowe dni, gdy jesteśmy zmuszeni do jazdy z zamkniętymi szybami, doświadczamy zjawiska ich parowania. Jest to niekomfortowe i trudne do zlikwidowania, ponieważ problem ciągle powraca, nawet po przetarciu szyby szmatką. Jedyne rozwiązanie to uchylenie okna. Dzięki owiewkom, w takim przypadku deszcz nie zaleje nam tapicerki i nas samych. Jazda w deszczu to też problemy z widocznością, ponieważ brud szybko osiada na szybach, a owiewka może zapobiec brudzeniu się miejsca przy bocznych lusterkach. Z kolei jadąc na wakacje bądź inna dłuższą podróż w ciepły dzień dokucza nam wysoka temperatura. Jeśli otworzymy okno w samochodzie to powstanie przeciąg i spory hałas, który utrudnia jazdę i męczy pasażerów. Owiewka w znacznym stopniu zapobiegnie takiemu efektowi i podmuchy wiatru nie będą odczuwalne podczas większych prędkości. Oczywiście nie zastąpi ona klimatyzacji, ale jest to tanie i stosunkowo skuteczne rozwiązanie.

REKLAMA

Zobacz też: Planowanie większego wyjazdu

REKLAMA

Największy w Polsce producent owiewek na szyby boczne - firma HEKO - zapewnia, że są one dostępne praktycznie do każdego modelu samochodu sprzedawanego na naszym rynku. Najpóźniej kilka dni po premierze nowego auta możemy już nabyć do niego owiewki.

„Dzięki najnowocześniejszej technologii, którą dysponujemy potrafimy w ciągu kilku dni zaprojektować, wykonać formę i uruchomić linie produkcyjną każdego nowego wyrobu” – mówi Henryk Konieczny. W ofercie polskiej marki jest aktualnie około 1000 modeli, jeśli nie możemy znaleźć produktu dopasowanego do naszego auta, istnieje możliwość stworzenia go na indywidualne zamówienie (takie rozwiązanie jest stosowane przy samochodach ciężarowych).

Zobacz też: Jak przygotować się do wyjazdu z dzieckiem?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy kupnie owiewek trzeba zwracać uwagę na jej wykonanie i czy na pewno będzie pasować do naszego modelu auta. Możliwe, że milimetrowe różnice w wymiarach staną się dużą przeszkodą podczas montażu. Dowiedzmy się czy w zestawie nie ma specjalnych klipsów albo uchwytów do zamontowania, które mogą brzydko wyglądać, a w skrajnych przypadkach niszczyć uszczelki, lub co gorsza lakier. Nie kupujmy produktu z takimi rozwiązaniami, jeśli nie jest to konieczne. W starszych samochodach jakość spasowania nie zawsze była zachwycająca. Zdarza się, że owiewkę bądź uszczelkę w drzwiach trzeba do siebie dopasować domowymi metodami. Wybierając produkt najbardziej odpowiedni dla nas, mamy też możliwość wyboru koloru (przeważnie ciemno zielony, czerwony, przeźroczysty lub dymiony na czarno). Często dopasowujemy je do barwy lakieru lub stopnia przyciemnienia szyb. Pamiętajmy jednak, że owiewka zmniejszy nam pole widzenia. Gdy kupimy ciemny model, to stojąc na światłach będzie trzeba się mocniej wychylić żeby dostrzec sygnalizator. Jeżeli nie zależy nam na estetyce, to dobrym wyborem będzie wersja przeźroczysta.

Zobacz też: Jak podróżować autem bez klimatyzacji podczas największych upałów?

Montaż owiewek jest prosty i trwa kilkanaście sekund (odpowiednie wciśnięcie miedzy uszczelki), ale jeśli kupiliśmy nieodpowiedni model albo źle go założyliśmy, to spodziewajmy się problemów. Podczas zamykania szyby może dochodzić do blokowania jej. W przypadku kiedy posiadamy w samochodzie system automatycznego ich domykania, spowoduje to przerwanie akcji i samochód zostanie nie zamknięty. Narażamy się wtedy na jego kradzież.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

REKLAMA

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

REKLAMA

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA