| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ elektryczny > Jak wymienić akumulator?

Jak wymienić akumulator?

Akumulator jest jedną z części samochodu, bez której niemożliwa jest praca wielu elementów, przede wszystkim silnika. W sprzyjających warunkach, akumulator należy wymieniać co najmniej raz na 5 lat, podpowiadamy więc, jak to zrobić samemu.

Przyczyny usterki akumulatora

Najczęstszą przyczyną usterki akumulatora jest jego wiek. Mają one niestety ograniczoną żywotność i w najlepszym przypadku, dobry akumulator powinien starczyć na około 5 lat. Powodem szybszego zużycia mogą też być niesprzyjające warunki pogodowe, takie jak niska lub bardzo wysoka temperatura lub wysoka wilgotność. W skrajnych klimatach akumulator może wymagać wymiany już po 3 latach. Częste rozładowywanie go i ponowne ładowanie może również ograniczyć jego żywotność.

Zobacz również: Jak używać kobyłek?

Przygotowanie

Przed wymianą akumulatora musimy założyć odzież ochronną, okulary i rękawiczki. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z prądem i substancją żrącą i nie należy bagatelizować zasad bezpieczeństwa podczas takich prac.

Zobacz też: Volkswagen Passat B5: wymiana akumulatora

Wymiana

Może się wydawać, że wymiana akumulatora będzie prosta, ale i tutaj mogą na nas czekać niespodzianki. Akumulator należy odłączyć, jeśli obawiamy się, że zetkniemy biegun dodatni z karoserią za pomocą klucza, odłączmy najpierw biegun ujemny, aby otworzyć ogniwo i zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

Nigdy nie pozostawiajmy podłączonego bieguna dodatniego bez podłączenia ujemnego na dłuższy czas.

Zobacz również: Dlaczego wydech rdzewieje?

Następną przeszkodą jest mocowanie akumulatora. Zdarza się, że można go po prostu wyjąć, czasem jednak jest on zabezpieczony specjalnymi, sztywnymi drutami, które trzeba odkręcić od gniazda. Wtedy możemy akumulator wyjąć. Jeśli na gnieździe znajduje się korozja, należy usunąć ją szczotką drucianą i umyć całą powierzchnię gniazda odpowiednim środkiem (w zależności od tego, czy bateria, którą usuwamy jest kwasowa czy alkaliczna, używamy środka neutralizującego, czyli zasadowego lub kwaśnego). Po wysuszeniu możemy umieścić w gnieździe nowy akumulator, przykręcić druty zabezpieczające ponownie i podłączyć go do klem.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK