REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie dodatkowe zegary warto zamontować?

Konrad Bagiński
fot. Bentley
fot. Bentley

REKLAMA

REKLAMA

Zawsze warto wiedzieć, czy auto pracuje poprawnie. Pamiętaj jednak, że Twój samochód to nie bolid F1 i nie musisz badać absolutnie każdego parametru podczas jazdy.

Montowanie dodatkowych zegarów ma największy sens w przypadku aut tuningowanych. Wzmocnienie silnika wymaga od niego sporo wysiłku i pieniędzy, lepiej więc na bieżąco kontrolować jego wskazania.

REKLAMA

Wskaźnik ciśnienia doładowania

Jest przydatny w autach wyposażonych w turbosprężarkę. Zegar ten pokazuje aktualne ciśnienie doładowania, jeśli jest wyposażony w alarm, może zacząć piszczeć przy przekroczeniu optymalnych wartości. Oczywiście nie polecam wpatrywania się non stop w latającą w górę i dół strzałkę pokazującą ciśnienie, ale na pewno rzuci się w oczy, kiedy zacznie pracować „nienormalnie” – przekraczać dopuszczalne ciśnienie, albo przeciwnie – ładować za słabo. Może też pracować skokami, nerwowo – to wszystko są objawy nieprawidłowego działania turbiny, trudne do wychwycenia podczas jazdy bez wskaźnika. No i pokazują, że trzeba szybko wybrać się do mechanika. Na ogół są to drobne usterki, ale pozostawione samym sobie mogą prowadzić do całkiem poważnej – również finansowo – awarii.

Zobacz również: Jak wymienić głośniki?

Turbotimer

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy okazji turbiny warto też wspomnieć o turbotimerze. Otóż turbosprężarka jest urządzeniem bardzo wysokoobrotowym, narażonym na usterki. Najgorsze dla niej jest wchodzenie w górny zakres obrotów bez rozgrzania i nagłe wyłączenie silnika. Tzw. katowanie zimnego silnika jest w ogóle niewskazane, należy poczekać aż wskaźnik temperatury dotrze do pola oznaczonego jako optymalne. W autach z turbiną (również w dieslach!) trzeba dodatkowo pamiętać, by nie gasić silnika od razu po dotarciu do celu. Najlepiej się zatrzymać, odczekać minutę, dwie i wtedy zgasić silnik. Turbina będzie miała szansę się ochłodzić i nasmarować. Ten problem likwiduje turbotimer. To urządzenie, które samo gasi silnik po określonym czasie (zwykle kilka minut), lub wtedy, gdy turbina jest na to gotowa. Wygląda to tak: przekręcasz kluczyk, wyjmujesz go ze stacyjki, zamykasz auto i odchodzisz. A silnik wciąż pracuje. Gaśnie sam w odpowiednim momencie.

Wskaźnik ciśnienia i temperatury oleju

Jeśli dodatkowo zamontujesz te dwa "zegary", będziesz wiedział, kiedy silnik jest dobrze nasmarowany i można rozpocząć prawdziwą, ostrą jazdę. Poza tym zauważysz kiedy auto zaczyna się przegrzewać i należy zdjąć nogę z gazu, by go nie zagotować do reszty.

Prąd – jest, czy nie?

Kolejnym często montowanym zegarem jest wskaźnik napięcia prądu. Dzięki niemu można sprawdzić, czy z instalacją elektryczną wszytko jest w porządku, czy może coś szwankuje.

Zobacz również: Jak oszczędzać prąd w samochodzie?

Jak montować?

Dodatkowe wskaźniki można wkomponować w deskę rozdzielczą, jeśli jest na to miejsce. Można też zamontować je albo na desce, albo wbudować w przedni słupek. Mimo pozornej prostoty, zakładanie zegarów nie jest sprawą tak banalną, głównie ze względu na konieczność zamontowania czujników, które będą przekazywać dane do wskaźników. Lepiej zapłacić za to mechanikowi i elektrykowi, niż zafundować sobie źle działający gadżet.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

REKLAMA