| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > Opel Vectra A: obsługa układu zapłonowego

Opel Vectra A: obsługa układu zapłonowego

Na obsługę układu zapłonowego składa się szereg czynności. W poradniku tym dokonamy przeglądu układu zapłonowego w Oplu Vectra A.

Kolejnym punktem jest sprawdzenie przewodów zapłonowych. Na początku należy wyłączyć zapłon. Wyjmujemy wszystkie nasadki ze świec zapłonowych. Chwytamy tylko i wyłącznie za nasadki. Nie można ciągnąć za przewody. Następnie wyjmujemy przewód wysokiego napięcia z cewki i rozdzielacza zapłonu. W tym momencie możemy przeprowadzić pomiar rezystancji przewodów za pomocą omomierza.

Rezystancja zależy od długości przewodu. Wartość na mierniku powinna być z zakresu około 3 – 20kΩ. Jeżeli wartość będzie zbyt duża należy zacząć od dokładnego oczyszczenia końcówki przewodu. Po wykonaniu tej czynności ponownie dokonujemy pomiaru. Jeśli nie będzie żadnej różnicy to pozostaje nam tylko i wyłącznie wymiana przewodu zapłonowego. Na końcu sprawdzamy izolację na wszystkich przewodach.

Wystarczy poprzeginać przewód w pobliżu nasadki i sprawdzić czy nie ma widocznych pęknięć. Jeśli występują takie uszkodzenia to zalecamy wymienić wszystkie przewody. Na końcu podłączamy przewód masowy do akumulatora.

Zobacz też: Opel Vectra A: wymiana filtru powietrza i paliwa

Ostatnim zadaniem będzie sprawdzenie i regulacja wyprzedzenia zapłonu. Na początku kilka informacji odnośnie regulacji zapłonu. Czynności tej nie da się wykonać w samochodach z układem Motronic, Simtec i Ecotronic. Do tej grupy dołączają auta silnikami X16Z i C18NZ. W tym przypadku, jeśli wystąpi usterka to należy zlokalizować niesprawny podzespół i dokonać jego wymiany.

W przypadku układów zapłonowych EZF-i (pomijając silnik C18NZ) i EZF-h wymagana jest regulacja tylko po demontażu rozdzielacza zapłonu lub wymianie paska rozrządu.

W celu wykonania sprawdzenia będzie nam potrzebny obrotomierz i lampa stroboskopowa. Te dwa narzędzia można kupić w serwisach aukcyjnych.

Na początku dokonamy sprawdzenia wyprzedzenia zapłonu. Pierwszy krok to rozgrzanie silnika do roboczej temperatury pracy. W tym celu zalecamy wykonać jazdę próbna. Jeśli w naszym samochodzie jest klimatyzacja to należy ją wyłączyć. Podłączamy obrotomierz zgodnie z instrukcją (zazwyczaj do zacisku 1 i 15 cewki zapłonowej). Lampę również podłączamy zgodnie z załączoną do niej instrukcją.

Teraz uruchamiamy silnik i pozostawiamy go pracującego na luzie. Ustawiamy światło lampy stroboskopowej na koło pasowe wału korbowego. Każdą czynność wykonujemy bardzo ostrożnie z uwagi na obracający się pasek klinowy. Wyprzedzenie zapłonu jest za prawidłowe jeśli nacięcie na kole pasowym jest w świetle lampy zatrzymane na wprost wskaźnika znajdującego się przy kadłubie.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK