REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Volkswagen Golf V/Jetta/Touran: wymiana świec zapłonowych

Robert Kuśpiel
Volkswagen Golf V/Jetta/Touran wymiana świec zapłonowych. Fot. Newspress
Volkswagen Golf V/Jetta/Touran wymiana świec zapłonowych. Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana świec zapłonowych jest bardzo ważna przy eksploatacji silnika. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić świece w Volkswagenie Golf V, Jetta i Touran.

Świece zapłonowe to kolejny punkt kontrolny w naszym samochodzie, który musimy regularnie poddawać serwisowaniu. W Volkswagenach Golfi V, Jetta i Touran z silnikami benzynowymi taki przegląd przewidziany jest co 4 lata lub co 60 000km. Koszt zakupu nowej świecy to ok. 20zł za sztukę.

REKLAMA

Zobacz też: Volkswagen Golf V/Jetta/Touran: przegląd automatycznej skrzyni biegów

REKLAMA

Do przeprowadzenia całej operacji będzie nam potrzebny ściągacz do cewek oraz zestaw świec. Jeśli chodzi o sam ściągacz to można go kupić za około 100 – 200 złotych. Rezygnując z takiego narzędzia będziemy musieli demontować dodatkowe elementy, utrudniające dostęp do cewki. Używanie ściągacza jest bezpieczniejsze. Pamiętajmy, że dla każdego modelu jest inny zestaw świec. Kod naszego silnika, pojemność, rok produkcji to podstawowe informacje dla sprzedawcy w sklepie w celu ustalenie odpowiedniego rodzaju świec.

Świece zapłonowe wymieniamy przy zimnym silniku lub gdy ma taką temperaturę, która umożliwia nam swobodne dotykanie go ręką. Demontaż przy gorącym silniku może nieść za sobą ryzyko uszkodzenia gwintu w głowicy. Przechodzimy do wymiany świec. Opis ten dotyczy wszystkich wersji silnikowych. Ewentualne dodatkowe czynności dla poszczególnych wersji silnikowych będą zaznaczone w tekście.

Zaczynamy od najmniejszego silnika czyli 1.4 BCA. Na początku demontujemy górną osłonę silnika i odkładamy ją na bok. Teraz za pomocą ściągacza odchylamy na bok cewki zapłonowe. Następnie przyciskamy złącze w kierunku cewki zapłonowej i wciskamy zaczepy blokujące złącza i na końcu oddzielamy złącze od cewki zapłonowej. Wyjmujemy ją i możemy wykręcić świece zapłonowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przed tym zalecamy dokładnie wyczyścić okolice świec. Najlepiej zrobić to za pomocą sprężonego powietrza lub odkurzacza. Nie można dopuścić do wprowadzenia zanieczyszczeń w otwory po świecach. Przechodzimy do montażu. Na początku wkręcamy świece. Robimy to za pomocą klucza dynamometrycznego momentem 30Nm. Jeżeli nie jesteśmy w jego posiadaniu to musimy robić to na wyczucie tak, żeby nie uszkodzić świecy.

Następnie wpinamy złączą na cewki po czym instalujemy je na świecach zapłonowych. Ustawić je tak, żeby znalazły się na swoich miejscach. Na końcu montujemy górną osłonę silnika. Przechodzimy do silników 1.4 i 1.6 FSI, które legitymują się mocą: 90 i 115KM. Sposób postępowania jest taki sam jak w wyżej przedstawionym modelu. Różnica polega na sposobie demontażu cewki. Tutaj odciągamy ją również za pomocą dedykowanego ściągacza po czym zdejmujemy blokadę za pomocą ostrego śrubokręta lub specjalnie dedykowanego haka.

Po tym zabiegu możemy odłączyć złącze oraz wyjąć cewkę zapłonową. Reszta kroków jest identyczna jak dla modelu 1.4. Kolejnym silnikiem będzie jednostka 1.6 legitymująca się mocą rzędu 102 KM. Początek pozostaje bez zmian czyli najpierw demontujemy górną osłonę silnika. Następnie musimy odłączyć złącza od wtryskiwaczy pierwszego i czwartego cylindra.

W przypadku problemów z ustaleniem kolejności cylindrów przypominamy, że pierwszy znajduje się po stronie paska wieloklinowego. Za pomocą dedykowanego ściągacza zdejmujemy nasadkę świecy zapłonowej. Teraz wykręcamy świece zapłonowe pamiętając o równym prowadzeniu klucza oraz o wyczyszczeniu okolicy tak, żeby nie wprowadzić zabrudzenia w otwór po świecach.

Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. W tym przypadku świece należy dokręcić momentem 25Nm. Podobnie jak w poprzednich przykładach, w przypadku braku klucza należy dokręcić świece ręcznie. Nie przesadzając z przyłożeniem siły. Na końcu pozostaje nam silnik 2.0 w wariancie FSI jak i TSI.. Początek jest analogiczny jak w każdym przypadku. Demontujemy osłonę silnika i odkładamy ją na bok.

Następnie demontujemy osłonę przewodów poprzez wykręcenie dwóch śrub. Później instalujemy ściągacz na cewki zapłonowe. Jest to bardzo ważny krok. Może być on zamocowany tylko i wyłącznie na górnym żebrze cewki. Jeżeli będzie on zamocowany na dolne żeberka to zostaną one uszkodzone i będzie konieczna wymiana. W tym momencie wyjmujemy ściągaczem cewki na wysokość około 4 centymetrów ponad głowicę cylindrów.

Wciskamy złącza do cewek zapłonowych i dociskamy zaczepy blokujące. W ten sposób możemy odłączyć złącza. Kolejnym krokiem jest wyjęcie cewki zapłonowej z głowicy cylindrów. Pozostaje nam wykręcić świece. Oczywiście podczas tej pracy stosujemy się do wszelkich zaleceń, które został zaprezentowane w tym poradniku.

Zobacz też: Volkswagen Golf V/Jetta/Touran: wymiana oleju i filtru w skrzyni DSG

Przechodzimy do montażu świec. Każdą operację wykonujemy w odwrotnej kolejności. Moment dokręcania świec zapłonowych w tym silniku wynosi 25Nm. Wykonując pracę przy silniku 2.0 należy w szczególności uważać na cewki. Spośród wszystkich silników właśnie w tym najczęściej zdarzają się usterki wynikłe podczas demontażu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

REKLAMA

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

REKLAMA

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA