| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > Volkswagen Golf V/Jetta/Touran: wymiana oleju i filtra w skrzyni DSG

Volkswagen Golf V/Jetta/Touran: wymiana oleju i filtra w skrzyni DSG

Jazdą ze skrzynią DSG jest bardzo przyjemna jednak, aby tak pozostało należy pamiętać o regularnym serwisie. W poradniku tym przedstawimy wymianę oleju i filtra w automatycznej skrzyni DSG.

Olej razem z filtrem w skrzyni DSG należy wymieniać co 60 000 kilometrów lub co 4 lata, jeżeli przez ten czas nie pokonamy takiego dystansu. Pierwszy krok to skompletowanie odpowiednich narzędzi oraz materiałów eksploatacyjnych. Będzie nam potrzebny specjalny łącznik do nalewania oleju (dostępny w serwisach aukcyjnych i ASO VW), puste naczynie, podnośnik lub kanał, 5.5 litra oleju do skrzyni DSG, nowy filtr, pierścień uszczelniający korka spustowego.

Zobacz też: Volkswagen Golf V/Jetta/Touran: kontrola układu hamulcowego

Zaczynamy od wymiany filtra oleju. W tym celu ustawiamy dźwignię zmiany biegów w położeniu „P”. Podczas wykonywania tej czynności temperatura oleju nie powinna przekraczać 50 stopni, a silnik musi być wyłączony. Teraz odkręcamy obudowę filtra oleju i przechylamy ja delikatnie tak, żeby cały olej mógł spłynąć do skrzyni biegów. W tym momencie możemy do końca zdemontować obudowę filtra.

Montujemy nowy wkład w identyczny sposób jak był zamontowany stary. Na końcu dokręcamy obudowę. Jeżeli mamy klucz dynamometryczny to ustawiamy moment 20 Nm. Przechodzimy do wymiany oleju w skrzyni biegów. Na początku podnosimy cały samochód i opieramy na podstawkach. Teraz demontujemy dolną osłonę silnika. Do wszystkich mocowań jest dobry dostęp.

Podstawiamy puste naczynie pod skrzynię i odkręcamy korek spustowy (znajduje się pomiędzy „żeberkami”). Zdejmujemy pierścień uszczelniający i wymieniamy go na nowy. Przykręcamy korek spustowy i zabieramy się za nalewanie oleju do przekładni. Odkręcamy korek kontrolny i lokalizujemy w nim czarną rurkę przelewową. Ona określa nam poziom oleju w skrzyni biegów.

Zobacz też: Volkswagen Golf V/Jetta/Touran: wymiana płynu hamulcowego

Teraz wkręcamy łącznik w otwór kontrolny i zakładamy na niego przewód. Wlewamy około 5.5 litra oleju. Uruchamiamy silnik i pozostawiamy go na luzie. Naciskamy pedał hamulca i przełączamy dźwignię zmiany biegów w każde możliwe położenie. Czekamy aż olej się nagrzeje i podstawiamy puste naczynie pod skrzynie. Odpinamy nasadkę od wlewu oleju i czekamy aż spłynie nadmiar.

Kiedy wypływają krople to wkręcamy korek spustowy razem z nowym pierścieniem uszczelniającym. Montujemy dolną osłonę silnika i opuszczamy samochód.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Marta Maria Bandzmer

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »