REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skutecznie zabezpieczyć samochód przed włamaniem hakera?

W dzisiejszych czasach dostęp do wielu popularnych samochodów można uzyskać nie przez użycie łomu, ale poprzez laptopa. Jak skutecznie zabezpieczyć samochód przed włamaniem hakera?
W dzisiejszych czasach dostęp do wielu popularnych samochodów można uzyskać nie przez użycie łomu, ale poprzez laptopa. Jak skutecznie zabezpieczyć samochód przed włamaniem hakera?

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszych czasach dostęp do wielu popularnych samochodów można uzyskać poprzez laptopa. Jak skutecznie zabezpieczyć samochód przed włamaniem hakera?

Według danych policji łupem złodziei pada rocznie około 13 tys. samochodów. Jak ustrzec się przed utratą auta? Im lepsze zabezpieczenie, tym większa szansa, że złodziej zrezygnuje z kradzieży. Co więcej – w przypadku floty samochodów firmowych można wtedy liczyć na korzystniejsze warunki ubezpieczenia OC i AC.

REKLAMA

„Obecnie rynek ubezpieczeń samochodów prywatnych inaczej podchodzi do problemu kradzieży pojazdów. Tu zniżki przyznawane są raczej niechętnie. Natomiast w przypadku kontraktów flotowych, gdzie wszystkie pojazdy mają dedykowane zabezpieczenia, stawka jest negocjowana indywidualnie i praktycznie każdy element umowy jest dopasowywany pod konkretnego klienta oraz jego potrzeb” –  wyjaśnia Janusz Grzybek, Kierownik Działu Części i Marketingu Toyota Motor Poland.

Zobacz też: Dlaczego warto zainwestować w monitoring pojazdów?

Zabezpieczyć samochód przed złodziejem można na kilka sposobów, a technologia stosowana w systemach antykradzieżowych stała się bardziej zaawansowana. Tak samo zresztą, jak metody stosowane przez złodziei samochodów.

Jak podaje serwis Wired.com, uczeni z Uniwersytetu w Birmingham odkryli dwie metody, które przy pomocy laptopa i prostego odbiornika fal radiowych pozwalają na dostanie się do wnętrza niektórych modeli. Jak szacują, opracowany przez nich klucz pasuje nawet do 100 milionów pojazdów. Dobrym przykładem są Stany Zjednoczone. Tam niedawno policja zatrzymała dwóch mężczyzn, którzy za pomocą laptopa ukradli 30 aut.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oczywiście producenci motoryzacyjni jeszcze nie powiedzieli ostatniego słowa. Na rynku pojawiają się kolejne rozwiązania, które całkowicie zmieniły metodę zabezpieczania.

Zobacz też: Jak powstaje kolor samochodu?

Metody prosto z CIA

REKLAMA

Jednym z przykładów takich zabezpieczeń jest DNA Program wprowadzony do oferty Toyoty w lipcu tego roku. Pojazdy są oznakowane w sposób niewidoczny dla oka i jednocześnie niemożliwy do usunięcia. Metoda została opracowana przez samą agencję CIA.

„Podczas wizyty w serwisie Toyoty samochód ma natryskiwaną specjalną substancję w kilkudziesięciu punktach nadwozia i wnętrza. Zawiera  ona środek klejący oraz 5 tysięcy skrawków folii poliestrowej o wielkości 0,5 mm. Przy 40-krotnym powiększeniu na drobinkach z tworzywa widać albo numer VIN pojazdu, albo spersonalizowany numer identyfikacyjny. Aby złodzieje wiedzieli, że mają do czynienia z samochodem zabezpieczonym w ramach DNA Program, na szybach umieszczane są naklejki z logo akcji” – wyjaśnia Artur Wasilewski, Service Department Manager Toyota Motor Poland.

Poliestrowe drobinki są praktycznie nie do usunięcia. Poza tym nawet jeżeli złodziej zmaże większość, do identyfikacji wystarczy tylko jeden skrawek.

Zgodnie z informacjami, które opublikowała Komenda Główna Policji, w 2015 roku skradziono w Polsce 13 408 samochodów. Dla porównania rok wcześniej z miejsc parkingowych zniknęło 14 112 aut, a w 2005 roku przeszło 45 tys. samochodów.

Z danych wynika, że najczęściej kradzione są Volkswageny Golfy, Audi A4 i Volkswageny Passaty. To efekt m.in. tego, że spora liczba używanych VW i Audi trafiła na nasz rynek wtórny, a policyjne zestawienia nie różnicują skradzionych pojazdów pod kątem generacji. Pierwszą dziesiątkę zamyka Toyota Yaris, Seat Leon i Honda Civic. Najwięcej samochodów ginie w województwie mazowieckim, śląskim i wielkopolskim – czyli tam, gdzie jest największa liczba aut poruszających się po drogach.

Źródło: Materiały prasowe Toyoty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

REKLAMA