REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poradnik dla początkującego kierowcy

Poradnik dla początkującego kierowcy
Poradnik dla początkującego kierowcy
Shell

REKLAMA

REKLAMA

Początkujący kierowcy muszą wyrobić w sobie sporo nawyków, tak by podróże samochodem upływały bez przykrych niespodzianek. Przedstawiamy poradnik dla początkującego kierowcy.

Od stycznia 2017 obowiązywać będą nowe przepisy dotyczące obowiązków początkujących kierowców. Przez 2 lata od dnia wydania dokumentu będzie ich obowiązywał tzw. okres próbny, w trakcie którego muszą przestrzegać zaostrzonych przepisów ruchu drogowego. Czeka ich jazda z mniejszą dozwoloną prędkością, udział w dodatkowych szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa czy jazda pojazdem oznaczonym symbolem liścia klonowego.

REKLAMA

Jednak poza przepisami jest również kilka zasad, których młody kierowca musi przestrzegać oraz nawyków, które powinien jak najszybciej wypracować. Zarówno te wyuczone, jak i przyswojone poprawne zachowania pozwolą na komfortową, a przede wszystkim bezpieczną jazdę. Coś co wydaje się oczywiste dla kierowców z długoletnim stażem, jest nowością dla osób, które dopiero zaczynają oswajać się z własnym samochodem. A o czym należy pamiętać, by jeździć bezpiecznie?

Więcej na temat zmian w kwestii prawa jazdy od 2017 r piszemy w tekście: Prawo Jazdy 2017 r. - wszystkie zmiany

Poradnik dla początkującego kierowcy - przed jazdą

Dobrze przygotowany do jazdy samochód to podstawa i to nie tylko w przypadku początkującego kierowcy. Dlatego należy zadbać o ustawienie fotela i zagłówka, a następnie lusterek, sprawdzić działanie świateł oraz oczyścić wnętrze z niepotrzebnych przedmiotów umieszczając je w bagażniku. To bardzo ważne, ponieważ w trakcie hamowania przy prędkości 90 km/h np. litrowa butelka z wodą nabiera wagi aż 202 kg. Koniecznie należy upewnić się, że w samochodzie jest apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelki odblaskowe, linka holownicza i gaśnica oraz sprawne koło zapasowe lub zestaw naprawczy. Skoro już mowa o kołach, to trzeba pamiętać o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w oponach i kontroli ewentualnych uszkodzeń ogumienia. Podobnie jak o weryfikacji stanu felg, ponieważ, tak jak oponom, szkodzą im zarówno nierówności na drodze, jak i nieuwaga podczas prowadzenia, na przykład zbyt szybki wjazd na krawężnik. Równie istotną kwestią przed rozpoczęciem jazdy jest sprawdzenie stanu szyby czołowej – pamiętajmy, że nie może mieć ona żadnych rys, aby nie pękła podczas jazdy. Bardzo dobrą praktyką jest obejście samochodu dookoła i sprawdzenie czy wszystko jest w porządku. Chociaż mamy jeszcze lato, pamiętajmy, że zimą musimy odśnieżyć cały samochód. Pobieżne odśnieżenie tylko części szyby może skutkować nie tylko mandatem, ale i stwarzaniem zagrożenia na drodze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poradnik dla początkującego kierowcy - co sprawdzić pod maską?

REKLAMA

Po porządkach czas na podniesienie maski i kontrolę najważniejszych płynów eksploatacyjnych: chłodniczego i hamulcowego. Nie można też zapominać o dobraniu odpowiedniego do sezonu płynu do spryskiwaczy oraz regularnie kontrolować jego poziom, bo dla niedoświadczonego kierowcy dobra widoczność to podstawa. Pamiętajmy też o zapasie, bo zwykle płyn w spryskiwaczu kończy się w najmniej odpowiednim momencie.

Punkt, którego nie wolno pominąć, szczególnie przed dłuższą trasą, to kontrola poziomu oleju silnikowego. Chociaż to prosta czynność, to początkujący kierowca może mieć z nią problem. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy specjalistów np. na stacji paliwowej Shell. Jeśli okaże się, że poziom oleju zbliża się do dolnej granicy lub jest poniżej normy pracownik stacji Shell pomoże dobrać i uzupełnić olej. Obecnie kierowcy mogą wybierać z całej gamy różnorodnych produktów. Warto jednak sięgać po oleje silnikowe Shell Helix wyprodukowane na bazie gazu ziemnego w Technologii Shell PurePlus. Pozwala ona na otrzymanie krystalicznie czystej bazy olejowej, pozbawionej wszelkich zanieczyszczeń znajdujących się w ropie naftowej, gwarantując tym samym utrzymanie najwyższych parametrów eksploatacyjnych silnika. Warto zwrócić uwagę na najbardziej uniwersalny olej Helix Ultra ECT C2/C3 0W-30, który zastępuje oleje o lepkości 5W-30 i 0W-30  i praktycznie może być stosowany na dolewki we wszystkich typach silników, w których jest wymagany olej LowSaps lub jest stosowany filtr cząstek stałych. Drugi najbardziej powszechny w klasie olejów 5W-40 to Helix Ultra 5W-40. 

REKLAMA

Skupiony na pierwszych samodzielnych podróżach kierowca nie może pominąć zapalających się kontrolek, także tej informującej o poziomie paliwa. Każdy ze świecących komunikatów trzeba sprawdzić. Można zajrzeć do instrukcji obsługi, a jeśli to coś poważniejszego koniecznie udać się do warsztatu samochodowego. W przypadku paliw lepiej nie czekać na sygnał, że się kończy
i zatankować auto wcześniej. I tu także początkujący kierowca musi podjąć właściwe decyzje.

To jakie paliwo będzie tankował ma ogromne znaczenie dla kondycji silnika samochodu. Paliwa takie jak Shell V-Power Nitro+ są zaawansowanymi technologicznie paliwami, które zostały stworzone, aby skutecznie chronić silnik i wpływać na wydajność nawet w trudnych warunkach. Powstały, by czyścić silnik z nagromadzonych osadów oraz chronić go przed tworzeniem się nowych. Obecność osadów powoduje pogorszenie efektywności procesu spalania w silniku, co skutkuje zmniejszeniem mocy pojazdu. Dodatkowo Shell V-Power Nitro+ tworzy na metalowych powierzchniach warstwę ochronną, która pomaga chronić precyzyjne elementy układu wtrysku paliwa. Pomaga więc chronić silnik i działa już od pierwszego tankowania.

Poradnik dla początkującego kierowcy - podczas jazdy w trasie

Podczas trwającej kilka godzin podróży, początkujący kierowca nie może zapomnieć o regularnych przerwach. Czas ten można przeznaczyć na krótki spacer, przekąskę czy dobrą kawę. Odwiedzający stacje Shell mogą liczyć na szeroką ofertę gastronomiczną oraz miłą i fachową obsługę. W trakcie postoju pracownik stacji umyje szyby, pomoże zatankować i uzupełnić płyn do spryskiwaczy, a nawet sprawdzi ciśnienie w oponach lub pomoże wymienić żarówkę. Jeśli umycie szyb to za mało, by cieszyć się komfortową jazdą, na klientów czekają automatyczne myjnie przy ponad 100 stacjach Shell. Myjnie oferują cztery programy mycia, co oznacza, że każdy kierowca może wybrać program odpowiedni dla rodzaju zabrudzeń czy stopnia ochrony lakieru.

Poradnik dla początkującego kierowcy - przydatna aplikacja

Lista rzeczy do zrobienia zarówno przy codziennym korzystaniu z samochodu, jak i przed dłuższą trasą jest pokaźna. Warto więc szukać rozwiązań, które będą wspomagać kreowanie nawyków.
Pomogą pamiętać o datach serwisu, opłatach ubezpieczeń czy przeglądach technicznych, a do tego zaplanować podróż oraz śledzić wydatki związane z autem. Przykładem takiego narzędzia jest aplikacja Shell Motorist, dzięki której kierowca ma stały dostęp do kluczowych informacji także dotyczących aktualnych promocji obowiązujących na stacjach i dostęp do swojego konta w programie lojalnościowym Shell ClubSmart.

Źródło: Materiały Shell

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

REKLAMA