REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Steruj domem poprzez smartfona

 Connected Life Magazine
Connected Life Magazine jest pierwszym w Polsce pismem skupiającym uwagę na zagadnieniach z zakresu rosnącego rynku Internetu Rzeczy i szeroko rozumianych usługach connected.
Steruj domem poprzez smartfona. Fot. Fotolia
Steruj domem poprzez smartfona. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Systemy przeznaczone do domów inteligentnych stają się coraz popularniejsze. Dzięki nim z poziomu smartfona możemy sterować m.in. temperaturą we wnętrzach (w tym w garażu), a nawet zamknąć okna, czy bramę wjazdową.

Czy przed nami kolejna wojna standardów? Tym razem do rywalizacji przystąpiły firmy tworzące rozwiązania dla domów inteligentnych. I to nie byle jakie firmy: wielkie koncerny znane na całym świecie. Własne rozwiązania prezentują nie tylko giganci elektroniki tacy jak Apple, LG czy Samsung, ale także firmy znane z działalności w wielu branżach i sektorach przemysłu takie jak Bosch. Niemcy przedstawili nową wizję rozwiązań dla miłośników domów zaawansowanych technologicznie.

REKLAMA

Zobacz też: Jaką lampę warsztatową wybrać?

REKLAMA

Dom inteligentny wg Boscha to budynek wyposażony w kompleksowy system energetyczny. Firma zajęła się tym, czego przynajmniej na razie unikają giganci elektroniki: zapewnieniem odpowiedniej infrastruktury bez której trudno byłoby o energię, ciepło i właściwe chłodzenie. Całość reklamowana jest jako energetyczne rozwiązanie connected dla gospodarstw domowych.

Niemcy stworzyli kompleksowy system złożony z paneli solarnych, modułów grzewczych, pomp ciepła, smart termostatów, a także magazynu energii, by uzyskać jak najlepszą samowystarczalność domu. Intencją projektantów było uzyskanie nie tylko jak najniższego zużycia energii, ale  i przynajmniej częściowego uniezależnienia się od tradycyjnego dostawcy energii. Przy okazji nie zabrakło gadżetów, bez których trudno sobie wyobrazić smart home. Stąd domownicy mają dostęp do zdalnie sterowanego termostatu regulującego temperaturę nie tylko na podstawie bieżącej pogody, lecz również prognozy udostępnianej w trybie on-line. Sprzęt, podobnie jak słynny już termostat Nest, rozpoznaje kiedy mieszkanie lub dom opuścili wszyscy domownicy i na tej podstawie koryguje pracę systemu grzewczego i chłodzącego (przecież nie ma potrzeby utrzymywać takiej samej temperatury, gdy dom stoi pusty).

Zobacz też: Samochody zasilą mieszkania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z perspektywy użytkownika nowy system Boscha może być zarządzany za pośrednictwem aplikacji w smartfonie czy tablecie. W dowolnej chwili da się nie tylko skonfigurować działanie całego zestawu, ale także sprawdzić jego stan pracy. To oczywiście najmodniejszy gadżet, którym zwykle chwalą się producenci domowej automatyki. Najczęściej jednak pomijają jedno: dobrze skonfigurowany system nie wymaga żadnej ingerencji użytkownika. W przeciwnym wypadku świadczy o słabej pracy integratora.

Nie trudno o wrażenie, że Bosch z istniejących już rozwiązań stworzył gotowy ekosystem. Mając w portfolio rozwiązania z zakresu techniki grzewczej, klimatyzacji, termostatów i techniki solarnej łatwo przygotować gotowy zestaw. Osobną kwestią pozostaje zdolność do integracji z innymi systemami domowej automatyki, by uwolnić domowników od problemu używania kilku aplikacji do zarządzania całym wyposażeniem domu. Ale o tym zwykle wspomina się już dość rzadko.

Tekst: Tomasz Okurowski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

REKLAMA