REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obługa samochodu - co robić aby działał on bezawaryjnie?

diagnostyka, naprawa Fot. Fotolia
diagnostyka, naprawa Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zlekceważenie z pozoru błahej usterki może skutkować poważną awarią i wysokimi kosztami naprawy. Jak zatem prawidłowo obsługiwać auto aby było ono jak najdłużej sprawne?

Najważniejsze czynności obsługowe samochodu

Dbanie o prawidłową eksploatację to nie tylko usuwanie usterek i naprawy w sytuacjach, kiedy już coś się wydarzy. To przede wszystkim regularne działania zapobiegawcze.

REKLAMA

- Przegląd techniczny – traktujmy poważnie zalecenia producenta samochodu. Nie oszczędzajmy na oleju, filtrach oleju, paliwa i powietrza. Wymieniajmy je zgodnie z określoną w instrukcji liczbą kilometrów lub po określonym czasie. Podobnie traktujmy pasek rozrządu z pompą wodną oraz świece zapłonowe.

Zobacz też: Kiedy kupować części nowe, kiedy regenerowane, a kiedy używane?

REKLAMA

„Zaniedbania w tym zakresie, spowodowane zbyt długą eksploatacją, mogą doprowadzić do poważnej awarii silnika. Powinniśmy jeszcze pamiętać, że bardzo trudno jest podczas przeglądu ocenić stan tych części. Inaczej wygląda sytuacja z częściami, które można ocenić na podstawie badania technicznego. Diagnosta bez większych problemów powinien określić stan naszego zawieszenia, hamulców czy amortyzatorów. W takich sytuacjach, wymieniamy części świadomie, mając pewność, że są zużyte i nie spełniają swojej roli” - mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto ŠKODA.

- Codzienna obserwacja – czynności, które powinniśmy wykonywać regularnie, przynajmniej raz w miesiącu, to sprawdzanie poziomu oleju oraz sprawdzanie ciśnienia w oponach. Musimy pamiętać, że prawidłowo eksploatując samochód wydłużamy jego życie, ale także ograniczamy codzienne wydatki związane z jego użytkowaniem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trwałość przedniej szyby auta

Dbajmy także o to, by o uzupełniać płyn do spryskiwaczy. Zimą śnieg i błoto, latem kurz i roje owadów powodują, że ryzyko zabrudzenia szyby jest duże. Sprawne wycieraczki służą przede wszystkim bezpieczeństwu, z drugiej strony miejmy świadomość, że używanie wycieraczek na suchej szybie może spowodować, że szybko zostanie ona porysowana. Nie tylko wpłynie to na widoczność, ale w kolejnych latach będziemy zmuszeni do wymiany szyby.

Jeżdżąc samochodem, zwracajmy uwagę na jego zachowanie na drodze. Starajmy się jak najszybciej zdiagnozować potencjalne nienaturalne zachowanie, np. ściąganie. Wadliwa geometria, źle wyważone koła mogą spowodować szybsze zużywanie się podzespołów i pogorszenie właściwości jezdnych, a co za tym idzie bezpieczeństwa.

Jeśli tylko mamy taką możliwość garażujmy nasz samochód. Promienie słoneczne, deszcz czy śnieg mogą naruszyć karoserię i uszczelki w samochodzie.

Jazda z nierozgrzanym silnikiem

Dbajmy o silnik uwzględniając dwie charakterystyczne sytuacje. Chwilę po uruchomieniu nie szarżujmy. Silnik potrzebuje kilkunastu sekund na dokładne nasmarowanie, a na rozgrzanie do optymalnych warunków roboczych, kilka minut. Nie rozgrzewajmy również silnika na postoju. Zaraz po odpaleniu silnika powinniśmy już jechać.

Zobacz też: Diagnostyka komputerowa auta w ASO

REKLAMA

Dla prawidłowej eksploatacji pojazdu, warto stosować nowoczesny styl jazdy. Taki, który bazuje na zaleceniach producenta, ale również obejmuje techniki i taktyki ekojazdy. Odpowiednie przygotowanie pojazdu do drogi, unikanie przewożenia niepotrzebnych rzeczy, poruszanie się w duchu eco drivingu zagwarantuje nam przede wszystkim spokój i bezpieczeństwo na drodze. Dodatkowo zaoszczędzimy na paliwie i częściach.

Prawidłowa eksploatacja to szereg codziennych czynności przy samochodzie. To również wyobraźnia i chęć podjęcia odrobiny wysiłku, by uczestnicząc w ruchu drogowym być ambasadorem świadomego, dostosowanego do warunków drogowych stylu jazdy.

Źródło: materiały prasowe Szkoła Auto Skoda

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IAR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA