REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Olej silnikowy może zwiększyć trwałość silnika

korek wlewu oleju pojazdy fot. Fotolia
korek wlewu oleju pojazdy fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Aby przedłużyć życie silnika w samochodzie warto regularnie zmieniać w nim olej. Lepsza jakość smarowania pozwoli ograniczyć tarcie pomiędzy elementami motoru, wydłużając tym samym ich trwałość.

Olej silnikowy - żywotność silnika

REKLAMA

Choć polscy kierowcy lubią deklarować, że dbają o swoje samochody, tylko część z nich wie, od czego zużywa się silnik, a jeszcze mniej zdaje sobie sprawę ile trwa nagrzewanie go do właściwej temperatury pracy. Chronić jednostkę napędową można m.in. stosując odpowiedni olej, na przykład Castrol Magnatec.

REKLAMA

Z badania przeprowadzonego przez Instytut PBS na zlecenie Castrol w styczniu 2015 roku wynika, że 29 proc. polskich kierowców zdaje sobie sprawę z tego, że jazda z zimnym silnikiem nie jest korzystna dla trwałości jednostki napędowej. Niestety, niewiele ponad 2 proc. wie, że nagrzewanie oleju do temperatury pracy może trwać nawet 20 minut. Co czwarty ankietowany jest zdania, że niszcząco na silnik działa jazda na krótkich dystansach. Na pierwszym miejscu wśród czynników przyspieszających zużycie jednostki napędowej jest jazda ze zbyt niskim stanem oleju. Taką odpowiedź wybrało 84 proc. kierowców. Dokładnie taki sam odsetek twierdzi, że regularnie sprawdza poziom oleju.

„Cieszy nas, że polscy kierowcy wiedzą, że trzeba kontrolować poziom oleju. Niestety od teorii do praktyki droga jest daleka, szacujemy że co trzecie auto jeżdżące po naszym kraju ma zbyt mało oleju w silniku” – mówi Paweł Mastalerek, kierownik działu technicznego Castrol w Polsce. „Zalecamy kontrolę poziomu oleju co 500-800 km, czyli przy każdym tankowaniu. Pamiętajmy, że najlepszy dla silnika jest stan między ¾ a maksimum. Dlatego warto mieć w samochodzie (szczególnie podczas dalekich podróży) litrową butelkę oleju w celu uzupełnienia jego poziomu. Olej stosowany na dolewki powinien być taki sam jak ten zalany podczas jego wymiany” – dodaje Mastalerek.

Zobacz też: Jakim olejem zalać silnik o mocy 135 000 KM?!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Blisko co trzeci kierowca uważa, że można ograniczyć zużycie silnika pozwalając mu pracować przez kilka minut przed wyruszeniem w trasę. Tymczasem jest odwrotnie – silnik szybciej nagrzewa się pod obciążeniem, więc ruszenie natychmiast po uruchomieniu jednostki napędowej jest zdecydowanie lepszym pomysłem. Oczywiście nie należy wówczas korzystać z pełnej mocy silnika. Tymczasem niemal co piąty kierowca twierdzi, że jazda na wysokich obrotach zaraz po ruszeniu spowoduje, że jednostka napędowa nagrzeje się szybciej. Kierowcy nie wiedzą też, od czego najbardziej zużywa się silnik. Jedynie co trzeci łączy to z częstym uruchamianiem i gaszeniem jednostki napędowej, jeszcze mniej (29 proc.) z jazdą z zimnym silnikiem. Tymczasem właśnie pierwsze minuty jazdy są krytyczne – do 75 proc. zużycia silnika powstaje, gdy pracuje on w zbyt niskiej temperaturze, podczas okresu rozgrzewania.

76 proc. ankietowanych kierowców uważa, że prawidłowy dobór oleju pomoże zminimalizować zużycie silnika. Trzeba jednak pamiętać, że jego parametry muszą być zgodne z zaleceniami producenta samochodu, warto też zwrócić uwagę na to, jest eksploatowany samochód. Olej Castrol Magnatec został dopasowany do miejskiego stylu jazdy, kiedy jeździmy na krótkich dystansach kilka razy w ciągu dnia uruchamiając silnik, co nie jest korzystne dla jednostki napędowej, która nie może osiągnąć właściwej temperatury pracy. W gamie olejów Castrol Magnatec znajdują się produkty, które można stosować w większości samochodów – zarówno syntetyczne (5W-30 i 5W-40), jak i półsyntetyczne (10W-40 i 15W-40). Dzięki inteligentnym cząsteczkom, które tworzą warstwę ochronną na elementach silnika, np. krzywkach wałka rozrządu, olej Magnatec chroni je przed zużyciem. Co ważne, cząsteczki te nie spływają wraz z olejem do miski olejowej i są gotowe do „pracy” od momentu uruchomienia silnika, chroniąc go przed zużyciem nawet w sytuacji, gdy dojdzie do zerwania filmu olejowego.

Źródło: materiały prasowe Castrol

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA