REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oleje przekładniowe

Oleje przekładniowe. Fot. Fotolia
Oleje przekładniowe. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Tak samo, jak smarowanie mechanizmów silnika, ważne jest smarowanie układu przekładniowego, czyli skrzyni biegów i mechanizmu różnicowego. Podobnie jak silnik, przekładnie smaruje się olejem.

W sprzedaży jest sporo różnych olei przekładniowych, wybór jest więc duży i można dobrać najbardziej odpowiedni dla danego samochodu. Należy zawsze stosować olej, zalecany przez producenta samochodu – jest on najodpowiedniejszy i gwarantuje długotrwałą, niezawodną pracę mechanizmów. W przypadku samodzielnego wyboru oleju, np. z braku fabrycznej instrukcji pojazdu, można kierować się następującymi wskazówkami.

REKLAMA

Zobacz też: Dlaczego zbyt częsta wymiana oleju silnikowego szkodzi

REKLAMA

O jakości oleju mówią symbole jego światowej klasy jakościowej. Najgorsze, prawie bez dodatków uszlachetniających, są oleje klasy API-GL 1, nieco lepsze, zalecane do przekładni ślimakowych są oleje klasy API-GL 2. W manualnych skrzyniach biegów i mechanizmach różnicowych powinny być stosowane oleje klasy co najmniej API-GL 3. Do przekładni hipoidalnych, bardzo obciążonych, odpowiedni jest olej klasy API-GL 4, zawierający sporo różnych dodatków uszlachetniających. Do przekładni hipoidalnych, bardzo obciążonych, odpowiedni jest olej klasy API-GL 5. W przekładniach hipoidalnych o największym możliwych obciążeniach stosuje się oleje klasy API-GL 6.

Wszystkie wyżej wymienione są olejami mineralnymi. Używany przy oznaczeniu klasy lepkości oleju międzynarodowy symbol EP świadczy o odporności oleju na olbrzymie naciski. Taki olej dodatkowo tworzy na smarowanych powierzchniach błonę, zapobiegającą zatarciu i zmniejszającą zużycie w najcięższych warunkach.

Zobacz też: Co oznaczają symbole na pojemnikach olei silnikowych?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Lepkość oleju określa się według sześciostopniowej skali SAE. Są to SAE 75, SAE 80, SAE 85, SAE 90, SAE 140 i SAE 250. Oleje o lepkości SAE 75 nie nadają się do stosowania w temperaturach klimatu umiarkowanego i gorącego. Są przeznaczone do pracy przy bardzo silnych mrozach panujących na terenach arktycznych. W naszych warunkach klimatycznych najodpowiedniejszy zimą jest olej SAE 80. Oleje klasy SAE 90 mogą być stosowane całorocznie w strefie klimatu umiarkowanego, zaś oleje SAE 140 i SAE 250 mają zastosowanie w samochodach ciężarowych latem, przy czym wymieniony jako ostatni może być użytkowany nawet w klimacie tropikalnym.

W powszechnie używanych samochodach stosuje się oleje wielosezonowe, o następujących oznaczeniach klasy lepkości:
SAE 70/90 – znajduje zastosowanie w temperaturach od minus 40 stopni wzwyż.
SAE 80/90 – nie może być stosowany podczas dużych mrozów, gdyż krzepnie już przy minus 25 stopniach.
SAE 85/140 – krzepnie już przy minus 20 stopniach, za to zachowuje lepkość nawet podczas upałów.
SAE 85/140 – nadaje się do stosowania tylko podczas bardzo łagodnych zim, za to znakomicie znosi największe upały naszej strefy klimatycznej.

Zobacz też: Jaki olej silnikowy wybrać zimą?

Oleje przekładniowe przeznaczone do skrzyń manualnych nie mogą być stosowane w skrzyniach automatycznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA