REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Silnik 1.6 DIG-T Nissan - awarie, problemy, opinie

Silnik 1.6 DIG-T Nissan - awarie, problemy, opinie
Silnik 1.6 DIG-T Nissan - awarie, problemy, opinie
Materiały prasowe Nissan

REKLAMA

REKLAMA

Jest nowoczesny, mocny i powinien być oszczędny. Ile z tych cech rzeczywiście sprawdza się w codziennej eksploatacji? Zobaczmy jak eksploatuje się silnik 1.6 DIG-T Nissana.

REKLAMA

Choć w tytule materiału pojawia się nazwa Nissan, warto zaznaczyć że motor 1.6 DIG-T nie jest wyłączną pracą japońskich inżynierów. Bardzo ważne miejsce w biurze projektowym mieli bowiem twórcy z Francji - a konkretnie z bratniej firmy Renault. Motor o pojemności 1618 cm3 ma 4 cylindry ustawione w rzędzie, aluminiowy blok i głowicę, podwójne zmienne fazy rozrządu, turbosprężarkę i intercooler oraz bezpośredni wtrysk paliwa. Jednostka była oferowana w szerokiej gamie samochodów Nissana i Renault. Jest znana pod dwoma oznaczeniami. Pracownicy ASO nazywają ją M5M lub MR16DDT.

REKLAMA

Silnik 1.6 DIG-T zadebiutował w roku 2010 pod maską Nissana Juke. W roku 2014 zasilił też wersję Nismo miejskiego crossovera. Pod maską modeli Renault 1.6-litrowy benzyniak zagościł mniej więcej w roku 2015. Co można powiedzieć o specyfikacji? Jednostka występowała w kilku wariantach mocy - 150, 163, 188, 190, 191, 200, 205 lub nawet 215 koni mechanicznych. Co więcej, miała opinię wyrywnej na niskich obrotach. Motor został skonfigurowany w taki sposób, aby bardzo nisko - niczym diesel - rozwijał maksymalny moment obrotowy. W wersji 163 KM moment jest dostępny już przy 1750 obr./min.

Silnik 1.6 DIG-T Nissan - modele samochodów:

  • Nissan: Juke, Tiida, Qashqai, X-Trail, Teana
  • Renault: Clio, Samsung SM5, Talisman, Megane, Kadjar, Espace

Silnik 1.6 DIG-T Nissan - dane techniczne producenta:

Model Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna Średnie spalanie paliwa w l na 100 km
Qashqai II 163 KM 240 Nm 9,1 s. 200 km/h 5,8
Juke Nismo 215 KM 250 Nm 8,0 s. 200 km/h 7,4
Kadjar 163 KM 240 Nm 9,2 s. 207 km/h 6,2

Silnik 1.6 DIG-T i 1.6 TCe z miejsca zaczął być montowany w modelach o charakterze wolumenowym. Jego popularność - szczególnie w gamie Nissana - jest zatem wysoka. Niestety pierwsze zauroczenie dość dobrymi osiągami, szybko przeradzało się wśród kierowców rozczarowaniem spalaniem. O ile podczas spokojnej jazdy poza terenem zabudowanym zapotrzebowanie na paliwo rzeczywiście można utrzymać nieco powyżej 6 litrów, o tyle dynamiczna jazda w mieście oznacza apetyt dochodzący do 9 - 10 litrów. A na tym tak naprawdę problemy z japońskim benzyniakiem nie kończą się.

Silnik 1.6 DIG-T Nissan - zmora sondy lambda!

REKLAMA

W sieci bardzo ciężko znaleźć doniesienia mówiące o awaryjności silnika 1.6 DIG-T. Żeby znaleźć informacje, kierowca musi zgłębić forum właścicieli Nissanów. Ci wymieniają się historiami dotyczącymi nawet kilkunastokrotnej wymiany sondy lambda w ramach gwarancji. Powód? Oficjalnie przedstawiciele ASO tłumaczą sytuację niefortunnym umieszczeniem czujnika. Ten ponoć jest zalewany wodą pochodzącą np. z kałuży i po prostu przestaje działać. Kierowcy są jednak innego zdania. Twierdzą że serwisy wymieniają sondy, bo takie mają zalecenie producenta, a usterki winne tak naprawdę jest oprogramowanie.

W jaki sposób właściciele potwierdzają swoje stanowisko? W niektórych przypadkach tak właściwie nie ma fazy usunięcia problemu. Samochody często niedługo po opuszczeniu ASO i wymianie sondy powracają do stanu poprzedniego - konkretnie na tablicy zegarów zaświeca się kontrola silnika. Kolejny z problemów zgłaszanych przez właścicieli Nissanów dotyczy skrzyni biegów. Manualna przekładnia haczy podczas zmiany z jedynki na dwójkę, a do tego boryka się z drżącym sprzęgłem. Kierowcy mówią również o tym, że podczas wrzucania jedynki, w aucie słychać głuche puknięcie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Silnik 1.6 DIG-T Nissan - podsumowanie:

Rozwój technologiczny pełni w motoryzacji dość ważną rolę - powoduje, że podróżujemy szybciej, wygodniej i oszczędniej. Niestety czasami zdarza się tak, że założenia konstruktorów nie do końca odnajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. I tak właśnie stało się w przypadku silnika 1.6 DIG-T Nissana. Co tu zawiodło? W pierwszej kolejności technologia. W drugiej jednak inżynierowie, którzy zamiast iść w kierunku realnego rozwiązania problemu, skazują kierowców na remedia pozorne potęgujące wyłącznie poziom frustracji.

Silnik 1.6 DIG-T Nissan - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 11 zł
  • filtr powietrza - od 29 zł
  • filtr paliwa - od 28 zł
  • pasek wielorowkowy - od 40 zł
  • sprzęgło komplet - od 711 zł
  • koło dwumasowe - od 2492 zł
  • świeca zapłonowa - od 64 zł
  • sonda lambda - od 213 zł

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA