REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są rodzaje wosków do polerowania?

Kajetan Puszek
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiednie dobranie wosku jest kluczowe w procesie polerowania karoserii naszego samochodu. Poniżej przybliżymy, jak się tym zająć.

Na rynku dostępne są woski w postaci pasty, mleczka oraz olejku. Wpływ na karoserię na pewno ma konsystencja wosku oraz jego przeznaczenie. Musimy stosować najlepszy możliwy rodzaj wosku, który akurat przystosowany jest do naszego typu karoserii. Do samochodów starszych polecane są woski w paście. Ich konsystencja pozwala na lepsze usuwanie drobnych utlenień lakieru, które często pojawiają się na powierzchni starszych karoserii.

REKLAMA

Olejki są idealne do czarnych elementów nadwozia, które mogą być pobrudzone przez inny rodzaj wosku.

Ponadto nowe powłoki najlepiej przyswajają właśnie tego rodzaju wosk, ponieważ cechuje się on doskonałą ochroną i nabłyszczaniem lakieru. Do nowych lakierów powinniśmy używać olejków. Nie należy stosować ich do lakierów starszych niż rok, ponieważ negatywnie wpłynęło by to na ich stan. Domeną olejków jest długotrwałe działanie – nawet do kilku miesięcy. Woski zawierające w swoim składzie substancję PTFE, utrzymują się na powierzchni karoserii ok. 12 miesięcy. Po użyciu takiego środka woda lepiej spływa z karoserii i tego rodzaju produkty zaleca się używać przed nadejściem zimy.

Zobacz również: Konserwacja auta przed zimą

Niektóre typy wosków można nakładać zaraz po wymyciu auta – na mokry lakier. Jest to opcja dla osób ceniących czas oraz tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na wielogodzinne polerowanie swojej karoserii. Jeśli wybierzemy już odpowiedni rodzaj wosku to powinniśmy wiedzieć, dlaczego ten proces ma aż tak duże znaczenie w konserwacji naszego samochodu. Woskowanie zapewnia czyszczenie powłoki, nadawanie połysku oraz ochronę nadwozia przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Jeśli regularnie polerujemy i woskujemy nasz samochód to będzie odznaczał się on oryginalna barwą lakieru, będzie odporny na utlenianie oraz odświeży to jego jakość.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Wady i zalety myjni automatycznej

Jeżeli jednokrotne woskowanie nie daje zadowalających efektów to musimy pokryć naszą karoserię drugą warstwą. Wypełni to przestrzenie pominięte podczas pierwszego polerowania. Jeśli nasz samochód cechuje starszy lakier, to druga warstwa pomoże mu w uzyskaniu bardziej olśniewającego efektu. Pamiętajmy, że nasz samochód powinien być woskowany regularnie. Najlepiej jeśli ta czynność jest wykonywana 2 lub 4 razy do roku, ponieważ niekorzystne warunki atmosferyczne wpływają na zmatowienie lakieru.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

REKLAMA